Transformatör histerisisinin yüksek gerilim iletim hatlarında ferrorezonans olayına etkileri
- Tez No: 8531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, 500 MV& ük ytıksuz transformatör ile sonlandır! taıs 400 KV iuk çift devreli iletim sisteasir.de devrelerden birisinin sistemden ayrılmasından sonra sistemin“Geçici -Durum”tepkisini zaman tanım alanında tanımlayan birinci dereceden doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerin cözümîi sayısal Ülmlev alma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Sayısal tumiev alma yöntemlerinden Runge-Kutta vs Runge-Kutta Merson yöntemleri karşılaştırılmış, daha kısa bilgisayar çözüm zamanı ve daha düşük hata değeri gösteren Rurıge-Kutta Merson yöntemi çözümlerde kullanılmıştır. Histeresis etkilerini gösteren doğrusal bir model ile tanımlanan üç tek faz transformatörle sonlandır! İmiş çift devreli İletim sisteminde, hattın 20 mü ve 100 mil uzunluğu için, transformatör uçlarındaki gerilim akım dalga şekilleri side edilmiştir vs bu sonuçlarda, transformatöre paralel kayıp direnci. enerjili devrenin gönderme ucu gerilim değeri. enerjisi kesilen devre "üzerindeki kesici kutuplarının anahtariama etkileri ve histeresis kayıbi etkileri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, for s double circuit transmission line terminated with a 500 MV'A unloaded transformer, in the case of them fails, the solution of first order nonlinear differantiai equations of the transient response defined in thus domain is performed by means of numerical integration. The Runge-Kutta and Runge-Kutta Merson techniques; the numerical integration methods, are compared and Rungs -Kutta Merson technique is used in the solutions which performs shorter running time and less truncation error. In a double circuit transmission system, terminated with three- single phase transformers which are defined with a linear model performing the hysteresis effects, the voltage -current wave shapes at the terminals of the transformer for a 20 and i 00 miles of line are computed, plotted and the loss resistance parallel to the transformer, voltage value at the sending end of the live circuit, switching effects of the breaking poles and hysteresis loss effects are investigated.