A Microprocessor based over current relay
- Tez No: 2845
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. F. RÜYAL ERGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1988
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET MîKROİŞLEMC İ TABANLI AŞIRI AKIM RÖLESİ ELDEM, M.Oktay Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi. Doç. Dr. F. Rüyal Ergül Ocak 1988, 105 sayfa Bu çalışmada, iletim ve dağıtım hatları korumasında kullanılan bir ters-zamanlı aşırı akım rölesi, mikroişlemcisi kullanılarak tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Yüksek güvenilirlik ve duyarlılık, yüksek hız, düşük üretim maliyeti ve az bakım gerekliliği ve IEC255-4 standartlarına uygunluk tasarım hedefleri olarak seçilmiştir. Bütün bu tasarım hedeflerine NEC78C10 mikroişlemcisi kullanarak ulaşmak mümkün olmuştur. NEC78C10 mikroişlemcisinin sağlamış olduğu avantajlardan azami ölçüde fay da lanı lar ak, yeni bir akım ölçme tekniği geliştirilebilmiş ve bu sayede akım trafosunun doğrusallık- dışı davranışı giderilmiş ve ölçülen akımdaki bağıl hata % 5 in altına indirilebilmiştir. Aynı zamanda eleman sayısı enaz'a indirilerek, güvenilirlik artırılmış ve üretim maliyeti düşürülebilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MICROPROCESSOR-BASED OVERCURRENT RELAY ELDEM, M. Oktay M.Sc.in E.E. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. F. Rüyal Ergül January 1988, 105 Pages In this work, an inverse-time overcurrent relay which can be used in the protection of transmission and distribution circuits, has been designed and implemented using a microprocessor. The design objectives were to realize a highly reliable, flexible, low maintanence and low cost overcurrent relay conforming to IEC255-4 standarts. These design objectives has been attained by combining innovative circuit design and circuits contained in NEC78C10 CMOS microprocessor. A novel current measurement technique has been developed which compansates non-linearities in current transformer and reduces the relative errors in current measurement to less then 5 percent level required by class 5 relays. Simplified hardware has increased the reliability and the production cost has been decreased due to the reduction of overall component count. iii