Generation of fucntional 3d lacrimal gland in microfluidics
Mikroakışkanlarda 3 boyultu fonksiyonel lakrimal bezin geliştirilmesi
  1. Tez No: 624378
  2. Yazar: ALİ KEMAL BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Göz Hastalıkları, Bioengineering, Biotechnology, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kuru göz sendromu (KGS), çeşitli sebeplerden ötürü gözün yeterince ıslak ve kaygan kalamamasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Hali hazırda uygulanan tedavi yöntemleri hastalığın tamamen tedavi edilmesinde yeterli olmamaktadır. Özellikle yangı ve iltihap kaynaklı vakalarda hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olamamaktadır. Bu projede kontrollü bir mikroakışkan sistem içerisinde yetiştirilen lakrimal bez hücre/dokularından yapay fonksiyonel lakrimal bez geliştirmektir. Bu geliştirilmesi hedeflenen yapay lakrimal bezin kuru göz sendromunun tedavi edilmeyen (özellikle yangı kaynaklı) vakalarına potansiyel bir tedavi yöntemi oluşturulması hedeflenmektedir. Doku mühendisliği hücre, mühendislik, malzeme ve uygun biyokimyasal ve fizyokimysal faktörler yardımıyla biyolojik doku ve organların tedavi edilmesi geliştirilmesi ya da değiştirilmesi bilimidir. Doku mühendisliğinin hedefi tedavi yöntemlerine destek olmak amacıyla kontrollü bir şekilde yapay doku ya da organ modelleri üretmektir. Mikroakışkan sistemler düşük hacimlerde sıvı mekaniklerine dayanan ve temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji) ve mühendislik alanında bir çok uygulaması olan disiplinler arası bir bilimdir. Bu projede spesifik 3 boyutlu mikroakışkan sistem içerisinde lakrima bez hücre ve doku parçaları kullanılarak yapay fonksiyonel lakrima bezin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu sistemde lakrimal bezi oluşturan farklı kompartmanlar biyouyumlu ve biyobozunur hidrojel içerisinde kültür edilecektir. Bu ışıkla polimerize olabilen hidrojel yapının oluşması için gerekli olan hücreler arası matrix özelliklerine sahip olup yapının kendini doğal ortamında gibi dhissetmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dry eye syndrome (DES) is a disease caused by a chronic lack of sufficient lubrication and moisture on the surface of the eye because of various reasons. Current methods for treatment of DES are not efficient enough to overcome disease completely. Especially inflammatory cases of this disease lack a proper treatment method. In this project, we aim to develop an artificial functional lacrimal gland from lacrimal gland cells/tissues in the precisely controlled microfluidic system environment. The artificial lacrimal gland can be a potential treatment for dry eye syndrome especially in inflammatory cases. Tissue engineering is the practice of a combination of cells, engineering, materials, and suitable biochemical and physicochemical factors to repair, improve or replace biological tissues or organs. The aim of tissue engineering is designing controlled artificial organ or tissue models to help medical treatment tools. Microfluidics are interdisciplinary field which that are based on the control of very low volumes of fluids and have many applications in the fields of basic sciences (such as physics, chemistry and biology) as well as in engineering. The objective of the project is to generate an artificial functional lacrimal gland inside of a 3D custom designed microfluidic system with lacrimal gland cells and tissue parts. In this microfluidic system, different compartments of lacrimal gland cultured within the natural biocompatible and biodegradable 3D hydrogel. This photo-polymerizable hydrogel provides an extra cellular matrix properties for the construct and keep functioning as in its natural environment.