Primer biliyer kolanjit hastalarında tedaviye yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of treatment response in primary biliary cholangitis patients
  1. Tez No: 624400
  2. Yazar: TUĞRUL BURAK GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Primer biliyer kolanjit (PBK),küçük intrahepatik safra yollarının tahribatı sonucu potansiyel siroz ile sonuçlanan progresif bir hastalıktır. Ursodeoksikolik asit tedavisi ile hastalığın seyrinde dramatik bir değişim olmuştur.Bu çalışmada amacımız; PBK ve örtüşen sendrom (PBK ve otoimmun hepatit birlikteliği) tanısı ile takip ettiğimiz hastalarda tedaviye yanıtın değerlendirilmesi ve yanıtsız olan hastalarda hangi parametrelerin UDCA yanıtsızlığını öngördüğünü tespit etmektir. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmamıza PBK ve örtüşen sendrom tanı kriterlerini karşılayan 48 hasta alındı. Bu hastaların demografik bilgilerinin yanı sıra tedavi öncesi, tedavinin 6.ayı ve 12.ayındaki laboratuar değerleri,son vizitte saptanan ALP değerleri,ek hastalık ve otoantikor varlığı tarandı.Tedavi yanıtı tedavinin 6.ayında MAYO,12.ayında PARİS II kriterlerine göre değerlendirildi.Son vizitteki remisyon tanımı için ALP'nin üst limitinin 1.5 katından daha düşük bir değerde olması kabul edildi.Hastaların son vizitteki remisyon durumu ile diğer parametreler arasındaki istatistiksel ilişkilendirme hesaplanarak, yanıt durumunu öngörebilecek parametrelerin tespiti yapıldı. BULGULAR: Hastaların MAYO kriteri ile yapılan yanıt değerlendirmesinde; 69,4'nün tedaviye yanıtlı olduğu saptandı. PARİS II kriteri yapılan yanıt değerlendirilmesinde grubun %70,5'nin yanıtlı olduğu görüldü. Hastaların son vizitteki remisyon değerlendirmesinde hastaların %83'ünün tedavi yanıtlı olduğu görülmüştür. Tedavi öncesi GGT değeri ve tedavinin 12. ayındaki AST ve ALP değerleri ile remisyon oranı arasında ters bir korelasyon olduğu saptandı. Paris II kriterine göre yanıtlı olma ile son kontrolde remisyonda olmanın korelasyon gösterdiği saptandı. TARTIŞMA VE SONUÇ: Tedavi sonrası 6.ayda yanıt oranı %69.4,1.yılda yanıt oranı %70 olan bu grupta medikal tedavinin sürdürülmesi ile hastaların %13 kadarının daha takip sırasında remisyona girdiği görülmektedir. Medikal tedaviye yanıtı öngörmede başlangıç GGT ve 1.yıl AST ve ALP düzeylerinin yol gösterici olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Primary Biliary Cholangitis(PBC) is a progressive disease which can result in cirrhosis.Dramatic changes in the progression of the disease was observed when ursodeoxycholic acid was administered.Our aim is to evaluate treatment response in PBC and in overlap syndrome patients and to determine the parameters that can predict UDCA non-responsiveness. PATIENTS AND METHOD:48 patients with the diagnosis of PBC and overlap syndrome were included.In addition to the demographic findings, laboratory values before and at the 6th and 12th months of therapy,ALP levels at the last visit, presence of additional diseases, and of auto-antibodies were scanned.Success of therapy were evaluated with MAYO criteria and PARIS II.Parameters that predict response status were determined by calculating the statistical relationship between the remission status check at the last visit of patients and other parameters. RESULTS: The response to treatment was evaluated with MAYO and PARIS II criteria. Subsequently %69,4 and %70,5 patients were found responsive. At the remission evaluation of patients during the last visit;%83,0 were found to be responsive.Remission response was low in patients with high levels of GGT before treatment and AST,ALP levels at the 12th month of therapy.Remission response was high in patients with high PARIS II response. DISCUSSION AND CONCLUSION:In this group with a response rate of 69.4% at the 6th month after treatment and 70% at the 1st year,it was observed that about 13% of the patients entered remission while treatment continued.Initial GGT and 1st year AST and ALP levels were found to be predictive of medical treatment response