Non-Hodgkin lenfoma: Klinik özellikler ve tedavi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 727403
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİYE BEGÜL KÜPELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, merkezimizde izlenen Non Hodgkin Lenfoma (NHL) tanılı çocuk hastaların demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi, genel ve olaysız sağ kalım oranlarının hesaplanması ve bu verilerin ülkemizdeki diğer merkezler ile gelişmiş ülkelerden yapılan çalışmalarla kıyaslanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 2013-2021 yılları arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde takip ve tedavi edilen NHL tanılı çocuk hastalar dâhil edilmiştir. Toplam 60 hasta çalışmaya alınarak analizler yapılmıştır. Hastaların verilerine hasta dosyalarından ve genel hastane veri sisteminden ulaşılarak bu bilgiler retrospektif olarak incelenmiştir. Dosyalardan; yaş, cinsiyet, tanı zamanı, histopatolojik tanı alt grupları, kitlenin primer yerleşim yeri, ekstranodal tutulum durumu, hastalığın evresi, kemik iliği tutulumu durumu, SSS tutulumu durumu, tanı anındaki LDH düzeyi, tedavi şekli, verilen kemoterapi risk grubu bilgisi, tedavi sonrası ilk değerlendirmedeki yanıt durumu, radyoterapi uygulandıysa lokalizasyonu, relaps ve sağkalım bilgilerine ulaşılarak veriler değerlendirildi. Dosyalarında verilerinde kritik eksiklik olan hastalar, tedavisini tamamlamadan merkezden ayrılan hastalar ve tedavisine dış merkezde başlayıp tedavisine hastanemizde devam eden hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. BULGULAR: Hastaların medyan yaşı 7 (yaş aralığı 2-18 yıl), erkek/kız oranı 3,2 idi. Histopatolojik alt tanı tipi dağılımı incelendiğinde; Burkitt lenfomanın (%48,5) en sık, Lenfoblastik lenfomanın (%31,7) ikinci en sık görüldüğü ve hastalığın primer yerleşim yerinin 34 hastada (%56,7) abdomen kaynaklı olduğu izlenmiştir. Hastaların 28 tanesinde (%46,6) ekstranodal tutulum olduğu, SSS tutulumunun 1 hastada (%1,6) olduğu ve kemik iliği tutulumunun 13 hastada (%21,6) olduğu tespit edilmiştir. Hastaların %80'inin ileri evre (Evre 3-4) olduğu saptanmış ve ilk tedavi sonrası yapılan değerlendirmede hastaların %60,1'inde tam remisyon görülmüştür. Çalışmaya alınan hastaların 96 aylık izlem boyunca genel sağkalım oranının %80,8, olaysız sağkalım oranının %75 olduğu görülmüştür. Yaş, cinsiyet, primer tutulum yeri, ekstranodal tutulum varlığı ve evrenin genel ve olaysız sağkalıma istatistiksel olarak anlamlı etkisi olmadığı görülmüştür. Histopatolojik alt tipin genel sağkalıma etkisi anlamlı bulunmuş olup, B lenfoblastik lenfoma ve difüz büyük B hücreli lenfomada en iyi sağ kalım oranları saptanmıştır. Tanı anında bakılan LDH düzeyi 500 U/L'nin üzeri olan grupta genel ve olaysız sağkalım oranının anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür (p=0,01 ve p=0,008).
Özet (Çeviri)
characteristics of pediatric Non-Hodgkin's Lymphoma (NHL) patients diagnosed and followed at our center, and also describe their survival rates and possible associations between outcomes and clinical features and to compare these data with the published reports from other clinical centers. Materials and Methods: Children with NHL who were followed up and treated at Adana City Training and Research Hospital between 2013 and 2021 were included in the study. A total of 60 patients' files were collected and analyzed retrospectively. Age, gender, time of diagnosis, histopathological subtypes, primary location of the tumor, extranodal involvement, stage, bone marrow (BM) and central nervous system (CNS) involvement status, lactate dehydrogenase (LDH) levels at the time of diagnosis, type of chemotherapy, risk stratification, first line treatment response, localization of the radiotherapy if applied, relapse and survival outcomes were accessed from the files and analyzed. Patients with missing data in their files, patients who left the center without completing their treatment and patients who started treatment in another center and continued in our hospital were not included in the study. Results: The median age was 7 years (between 2-18 years) and the male/female ratio was 3.2. Burkitt's Lymphoma (48.5%) was the most common, Lymphoblastic Lymphoma (31.7%) was the second common histopathologic subtype and the primary site of the disease was abdomen in 34 patients (56.7%). It was seen that 28 of the patients (46.6%) had extranodal involvement, CNS involvement was only in 1 patient (1.6%) and bone marrow involvement was found in 13 patients (21.6%). It was determined that 80% of the patients were in the advanced stage (Stage 3-4) and complete remission was observed in 60.1% of the patients after the first line treatment. It was observed that the overall survival rate was 80.8%, and the event-free survival rate was 75% during the 96-month follow-up. Age, gender, primary site of the tumor, presence of extranodal involvement and stage did not have a statistically significant effect on overall and event-free survival. The effect of histopathological subtype on overall survival was found to be significant and highest survival rates were observed in B cell lymphoblastic and diffuse large B cell lymphoma. It was observed that the overall and event-free survival rate was significantly lower in the group with a LDH level above 500 U/L, which was measured at the time of diagnosis (p=0.01 and p=0.008).