Kars basın tarihi (1980-2017)
The history of Kars press (1980-2017)
- Tez No: 624418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Basın, sadece gazete ve dergileri kapsamaktayken geniş anlamda basının belirli zamanlarda basılıp, her çeşit haber ve fikirleri topluma ulaştıran tüm yayın ürünleridir. Genellikle günlük basın ürünlerine gazete, haftalık, onbeş günlük ve aylık basın ürünlerine de dergi denilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız 1980 den 2017 yılına kadar Kars Basını içerisinde yer alan yerel Gazete dergi ve internet sitelerini ele almak sosyal, eğitim gibi konularına bakış açısını araştırmak ve bunları kendi içerisinde karşılaştırmaktır. Çalışmanın kapsamına 1980–2017 tarihleri arasındaki Kars' daki menşeli gazete ve dergiler ulaşılabildiği ölçüde çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmamızda gazeteler iki kısımda ele alınmıştır. Bunlar; Kars il merkezinde yayınlanan gazeteler, ilçelerde yayınlanan gazeteler şeklinde ikiye ayrılmıştır. Çalışmamızın üçüncü başlığını ise dergiler oluşturmaktadır. Gazete ve dergilerden oluşan çalışmamızda, bu yayınların ilk çıkış tarihleri, ulaşıla bilindiği ölçüde son yayınlanış tarihleri, yayın periyotları, sahipleri, mesul müdürü, yayın kadrosu, idarehane adresi, matbaası, yayın amacı, yazarları, fiyatları ve yayınlandıkları müddetçe ne gibi bir yayın anlayışında oldukları gibi ayrıntılar verilerek söz konusu yayınların tanıtılması amaçlanmıştır. 1980 sonrası Kars yerel basınında ağırlıklı olarak yerel ve merkezi yönetimin duyurmak istediği şehrin idari alanına ait gelişmeler, ilan ve yazılara yer vermek anlayışlı bir yayın politikası izlemiştir. 1980'li yıllardan sonra ülkede olduğu gibi Kars basınında da görsel ve internet tabanlı sanal ortam yayınlarına ağırlık verilmeye başlanmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan; konuyla ilgili mevcut bilgilerin gözden geçirilerek güncellenmesi, yeni bulgu ve belgelerle desteklenip zenginleştirilmesidir. Bu sebeple yapılan bu çalışmanın 1980 sonrası Kars basın tarihi ile ilgili çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While press includes only newspapers and magazines, in a broad sense it is all products of publication that are printed in certain times and transmit various news and ideas to the society. Generally, daily press products are called as newspaper and weekly, biweekly, and monthly press products are called as magazine. The aim of the present study is to address Local newspapers, magazines, and websites taking part within Kars's Press from 1980 to 2017, to research their perspectives on social and educational issues, and to compare in themselves. Newspapers and magazines of Kars origin between 1980 and 2017 were included in the study as much as available. Newspapers were examined in two parts in the present study. They were divided in two; newspapers published in city center of Kars and newspapers published in districts. The third title of the present study was magazines. In the present study involving newspapers and magazines, it was aimed to introduce the relevant publications by providing details such as the first publish date of these publications, the final publish date as much as available, publication periods, owners, managing director, editorial staff, address of editorial room, printing house, purpose of publishing, columnists, prices, and what kind of a publish sense they had as long as they have been published. After 1980, a publication policy with a perspective to include developments, announcements, and articles of administrative area of the city which were majorly demanded to be pronounced by local and central management was followed in local press of Kars. After the 1980s, publications of visual and internet-based virtual environment started to mainly be involved in Kars press as in the country The aim of this study is to review and update available related information, and to support and enrich them with new findings and documents. Therefore, this study is thought to contribute to studies on press history of Kars after 1980.