İnsan kaynakları yönetiminde mülakat hataları ve insan kaynakları uzmanlarının verimlilik algısı
Interview mistakes in human resources management and efficiency perceptions of human resources specialists
  1. Tez No: 624426
  2. Yazar: DELFİN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR EMRE KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İşletmelerin işe alım süreçlerinde uyguladıkları yöntemler arasından en etkilisi ama aynı zamanda en çok hata yapılmaya müsait yöntem mülakat yöntemidir. Geçmişten günümüze kadar bakıldığında mülakat yönteminde verimliliği belirleyici unsurun daima insan olduğunu görmekteyiz. Bu durumda insanı iletişim kurarken etkileyebilecek her türlü unsurun mülakat sürecinde de etkili olabileceğini ve bu durumun mülakat sürecini etkileyerek hatalı kararlar alınmasına sebep olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu tip hatalı kararların işletmenin verimliliği üzerinde büyük oranda etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu tezin konusu gereği yapılan araştırmada her bir mülakat yöntemi ayrı ayrı incelenmiş, işleyiş biçimleri, eksiklikleri ve sonuçları ortaya konmuştur. Aynı zamanda literatürde geçen mülakat hatalarının her biri ve bu hatalar içerisinde en sık yapılanlar belirtilmiş, bu hataların önüne geçilebilmesi için gerekenler araştırılmıştır. Bu tezin konusu ile ilgili yapılan araştırmada likert tipi ölçekli anket yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen şirketlerdeki insan kaynakları çalışanları ile yapılan anket çalışmasında mülakat esnasındaki davranışları ve çalıştıkları şirketin verimliliği ile ilgili algıları hakkında sorular sorulmuştur. Daha sonra elde edilen veriler SPSS20 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen sonuçlara göre işletmelerde en sık yapılan mülakat hataları belirlenmiş ve bu hataların insan kaynakları departmanında çalışanların şirketin verimliliği ile ilgili algılarına etkileri belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarının ileride oluşabilecek verimlilik eksikliklerinin değerlendirilmesinde mülakat hatalarının yerine ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most effective method but also the most available to make mistakes among the recruitment process of the enterprises is interview. When we look at the past from day to day, we see that the element that determines the efficiency in interviewing method is always human. In this case, it should be kept in mind that any element that may affect the person in communication may also be effective in the interview process, which may lead to incorrect decisions by affecting the interview process. Such incorrect decisions are thought to have a major impact on the efficiency of the business. In this study, each interview method was examined separately, and the way of process, deficiencies and results were revealed. At the same time, each of the interview mistakes in the literature and the most common mistakes are mentioned, and what is needed to prevent these mistakes is searched. Likert type scale survey method was used in this research. In the questionnaire conducted with the human resources workers in the companies determined, questions were asked about the behavior during the interview and the perceptions of the company's productivity. Subsequently, the obtained data were analyzed using the SPSS20 program. According to the results of the analysis, the most frequent interview mistakes in the enterprises were determined and the effects of these mistakes on the perceptions of the employees in the human resources department about the productivity of the company were determined. The results of the study were intended to provide an alternative to interview mistakes in assessing future productivity shortfalls.