Subklinik hipotirodili hastalarda serum betatrofin düzeyleri
Plasma betotrophin levels of patients with subclinical hypothyroidism
- Tez No: 624436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFKI ÜÇLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Biçer A.“Subklinik Hipotirodili Hastalarda Serum Betatrofin Düzeyleri”Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van 2017 Amaç: Yakın zamanda yapılan çalışmalar betatrofinin insan ve fare modellerinde muhtemelen bir endokrin hormon olarak çalışması vasıtasıyla enerji metabolizma balansına ve pankreatik hücre proliferasyonuna yardım edebileceğini desteklemektedir. Betatrofinin hem lipid hem de glikoz homeostazı üzerine etkisi olduğundan, daha ileri araştırmalara değer, umut verici bir metabolik düzenleyici olabileceği düşünülmektedir. Metabolik bozukluklarla tiroid disfonksiyonları arasında iyi tanımlanmış ilişkiler bulunmaktadır, ancak şimdiye kadar betatrofinle tiroid disfonksiyonu arasındaki potansiyel ilişki tek bir klinik çalışmada incelenmiştir. Biz bu çalışmada, subklinik hipotiroidisi (SH'si) olan hastalarda serum betatrofin düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma Mart 2017 – Ağustos 2017 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan ardışık 44 vaka grubu (ort yaş:39.2±1.6) ve 44 kontrol grubu (ort yaş: 34.6±1.9) üzerinde, prospektif ve kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Vaka grubu olarak (n=44); subklinik hipotiroidisi olan hastalar alındı. Kontrol grubu (n=44); yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) benzer sağlıklı gönüllü kişilerden seçildi. Her iki grupta serum betatrofin, tiroid uyarıcı hormon (TSH), serbest tiroksin (sT4), serbest triiodotironin (sT3), tiroid peroksidaz antikoru (anti-TPO) ve tiroglobin antikoru (anti-Tg) analizleri yapıldı. Bulgular: Yaş, cinsiyet, kilo, boy, VKİ, diyastolik kan basıncı (DKB) ve sT3 ölçümlerinde gruplar arasında fark görülmedi (sırasıyla p=0.082, 0.622, 0.648, 0.226, 0.802, 0.053 ve 0.989). Sistolik kan basıncı (SKB), TSH, anti-TPO ve anti-Tg ölçümleri vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı oranda yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0.001, ≤0.001, ≤0.001, 0.002). Serum betatrofin ve sT4 seviyeleri ise vaka grubunda kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı oranda düşük saptanmıştır (sırasıyla p=0.036 ve 0.007). Sonuçlar: Subklinik hipotirodizmi olan hastalarda dolaşımdaki betatrofin seviyelerinin azalmış olduğunu saptadık. Bu bulgumuz, tiroid yetmezliğinin serum betatrofin seviyesinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Betatrofin metabolik hastalık çalışmalarında giderek daha fazla ilgi gördüğünden, betatrofin değerlendirilirken tiroid hormonlarının dikkate alınmasını tavsiye ederiz. Ancak, hipotiroidizm ve betatrofin arasındaki sebep sonuç ilişkisini netleştirmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Bicer A.“Plasma Betotrophin Levels of Patients with Subclinical Hypothyroidism”Yuzuncu Yıl University, Faculty of Medicine, Internal Medicine Department, Master Thesis, Van 2017 Objectives: Recent studies suggest that betatrophin can help balance energy metabolism and promote pancreatic cell proliferation through its possible role as an endocrine hormone in human and mouse models. Since betatrophin has an effect on both lipid and glucose homeostasis, its thought to be valuable for further researches as a promising metabolic regulator. There are well-defined associations between metabolic spells and thyroid dysfunction, but so far the potential relationship between betatrophin disturbances and thyroid dysfunction has been examined in a single clinical trial. In this study, we aimed to evaluate serum betatrophine levels in patients with subclinical hypothyroidism. Materials and Methods: This study has studied on 44 consecutive patients (mean age: 39.2 ± 1.6) and 44 control groups (mean age: 34.6 ± 1.9) who were admitted to the Polyclinic of Endocrinology and Metabolic Diseases Hospital of Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital between March 2017 and August 2017 ), prospectively and controlled. In case group (n = 44); Patients with subclinical hypothyroidism were included. In control group (n = 44); age, sex, and body mass index were selected from healthy volunteers. Serum betatrophine, TSH, sT4, sT3, Anti-TPO and Anti-Tg analyzes were performed in both groups. Results: There were no significant differences in age, gender, weight, height, BMI, diastolic blood pressures and sT3 between groups (p = 0.082, 0.622, 0.648, 0.226, 0.802, 0.053 and 0.989, respectively). Systolic blood pressure, TSH, anti-TPO and anti-Tg measurements were found significantly higher in the case group than in the control group (p = 0.001, ≤0.001, ≤0.001, 0.002 respectively). Serum betatrophine and sT4 levels were statistically significantly lower in the case group than in the control group (p = 0.036 and 0.007, respectively). Conclusions: In patients with subclinical hypothyroidism, we found that circulating betatrophin levels were reduced. This finding suggests that thyroid failure may be effective at the level of serum betatrofine. We are encouraged to take thyroid hormones into consideration when evaluating betatrofine because of the increasing interest in the study of betatrophin. However, further work is needed to clarify the causal relationship between hypothyroidism and betatrophin.