2014-2016 yıllarında Gaziantep Üniversitesi Hastanesinde immunglobulin ölçümü yapılan 7-16 yaş grubu hastaların selektif ıga eksikliği yönünden retrospektif incelenmesi
Investigation of the selective iga deficiency on 7-16 age groups by measurement of immunglobulin in 2014-2016 in the Gaziantep University Hospital
  1. Tez No: 624514
  2. Yazar: HACER DEMİRBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: İmmunglobulin (Ig) değerlerine bakılan hastalarda IgA eksikliği; sıklığı, başvuru şikayeti, eşlik eden hastalıklar ve laboratuar bulguları ilişkisini saptamak ve tanı konulmasına katkıda bulunarak mortalite ve morbiditeyi azaltmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Ocak 2014 ile Aralık 2016 tarihleri arasında immunoglobulin düzeylerine bakılan hastaların retrospektif dosya taraması yapılarak yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti, enfeksiyon sayısı ve tipi, yatış sayısı ve nedeni, akrabalık, kardeş ölüm öyküsü, ek patolojik bulgular, serum IgA, IgM, IgG, IgE, lökosit (WBC), absolute nötrofil sayısı (ANS), absolute lenfosit sayısı (ALS), C-reaktif protein (CRP) değerleri kaydedildi. Genel ölçümlerde minimum değer olan 60mg/dl'nin altındaki değerleri olanlar detaylı teknik kullanılarak IgA ölçümleri tekrarlandı. IgA değeri
Özet (Çeviri)
Aim: In the patients who had been tested for immunoglobulin levels we aimed to detect IgA deficient patients retrospectively. Then we investigated complaints of admission, associated diseases and laboratory findings in these patients to reduce mortality and morbidity. Material and Method: In this study, files of patients whose immunoglobulin levels were measured and recorded between January 2014 and December 2016 at Şahinbey Research and Practice Hospital screened retrospectively. Age, gender, complaints of admission, frequency and type of infections, number of hospitalizations and etiology, consanguity, the story of brother or sister death, additional pathologic findings, serum IgA, IgM, IgG, IgE levels, WBC, ANS, ALS, CRP values were recorded. Those with IgA values below the minimum value of 60mg/dl which is the lowest in general measurements were repeated using the detailed technique to measure IgA. IgA values