The murabitât: A women's civil resistance movement in the old city of jerusalem
Murabıtât: Kudüs Eski Şehir'de bir kadın sivil direniş hareketi
  1. Tez No: 624513
  2. Yazar: SÜMEYRA YILDIZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez sivil direniş hareketlerinin başarı ve başarısızlıklarının ardında yatan sebepleri Murabıtat örneği üzerinden anlamayı hedeflemektedir. Murabıtat hareketi Israil hükümet politikalarını ve Mabet Dağı aktivistlerinin faaliyetlerini Mabet Dağı/ Mescid-i Aksa`ya ve buradaki ibadet haklarına yönelik tehdit olarak görmekte ve Mabet Dağı/ Mescid-i Aksa`yı korumayı temel hedefi olarak ilan etmektedir. Israil-Filistin meselesi en çok tartışma konusu olan çatışmalardan biridir ve Mabet Dağı/ Mescid-i Aksa barış görüşmeleri önündeki en büyük engellerden birini teşkil etmektedir. 2010 yılında Kudüs'teki siyasi boşluktan doğan Murabıtat hareketi etkili bir aktöre dönüşmüştür. Murabıtat hareketi yerele dayandığı, belli bir mesele etrafında örgütlenip toplumun yönetimine dair iddiası bulunmadığından siyasi bir hareket olarak nitelendirilemez. Murabıtat mensup, yönetici ve destekçilerinin öz yaşam öykülerini içeren on yedi video kaydı ve altı mülakata dayanan bu çalışma Murabıtat hareketini, cepheleşmiş, sivil ve kurumsal olmayan yapısı nedeniyle bir sivil direniş hareketi olarak kavramsallaştırır. Bu çalışma otoritenin sürekli ihlalleri ile özel hayatlarının mahremiyetini kaybeden kadın ve erkeklerin, özel hayatin tekrar elde edilmesinin kamusal alanda verilecek bir mücadeleyle mümkün olduğunu fark ettiklerini iddia etmektedir. Bu idrak Murabıtat `in bir kadın sivil direniş hareketi olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Israil'in sessiz yıldırma politikaları ve Filistin ve İsrail toplumları arasındaki sosyal uzaklığın fazlalığı sivil direniş geri tepme mekanizmasının önünü kesmiştir. Ancak, yeni bir direniş kimliği oluşturan ve sivil toplum hareketleri ile ulus ötesi bağlar kuran hareket kitleleri harekete geçirmeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discover reasons for the success or failure of civil resistance movements by focusing on a single case: The Murabitât. The Murabitât's primary declared aim is to protect the Temple Mount/Masjid al-Aqsa from the Israeli policies and Temple Mount activist's endeavours, which they consider as threats to the Temple Mount/Masjid al-Aqsa and their right to worship. Israeli-Palestinian conflict is one of the most contentious conflicts in the world and the contestation over Jerusalem and the Temple Mount/Masjid al-Aqsa has been one of the biggest obstacles in peace negotiations. In 2010, the Murabitât emerged out of the political void in Jerusalem; turned into an influential actor. Since the Murabitât movement is a locally based and issue specific organization that does not pertain to the governance of the society; it can not be considered as a political organization. Drawing on seventeen video recordings including life histories of, and six interviews with members, organizers, and supporters of the Murabitât, this study conceptualizes the Murabitât as a civil resistance movement, because the movement has the three main traits of a civil resistance movement: being confrontational, civilian, and non-institutional. This study argues that, the women and men who lost their privacy in their lives due to the constant infringements of the authorities realized that the retrieval of their privacy requires a fight in the public sphere. This realization facilitated the emergence of the Murabitât as a women`s civil resistance movement. The silent administrative policies of attrition by Israel and the wideness of the social distance between the Palestinian and Israeli societies blocked the civil resistance mechanism of backfire. However, building a new resistance identity and setting up transnational ties with civil society actors, the movement managed to galvanize the support of the masses.