Denge, çeviklik, dayanıklılık ve kuvvet yetileri ile futbol pas tekniğinin, futbol müsabakası sırasındaki teknik becerileri etkileme düzeylerinin incelenmesi
The effect level of balance, aerobic endurance, agility, strength and passing abilities on technical skills during the soccer games
- Tez No: 624562
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET RANA VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son zamanlarda futbol gibi branşlarda popüler hale gelen dar alan oyunları (DAO), müsabakaların kesitsel bölümlerini en yoğun biçimde yansıtması nedeniyle araştırmalarda popüler bir konu haline gelmiştir. Bunun yanı sıra futbolcuların fiziksel ve teknik performanslarını dahada kaliteli hale getirmek için bir çok araştırma yapılmıştır. Fakat yapılan çalışmalarda futbol oyununundaki hangi fiziksel becerinin, hangi teknik beceriyle ilişkili olduğunu araştıran çalışma konularının sayısı yetersiz olduğu görülmektedir (86). Bu tezin temel amacı antrene futbolcuların fiziksel yetileri ile DAO içerisindeki teknik parametreler ile ilişkilerini incelemektir. Çalışmaya İzmir ili genç amatör futbol liginde oynayan toplam 24 futbolcu gönüllü olarak katıldı (16,41±0,50 yıl/yaş, 175,88±0,078 cm/boy, 63,05±9,09 kg/ağırlık). İlk aşamada 1 gün ara ile sporcuların postural kontrol, çabukluk, pas tekniği ve kuvvet testleri, 2 aşamada 3:3 oyunlar salı ve perşembe günü olmak üzere iki hafta içerisinde gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Small-sided games (SSG), which has become popular recently in branches such as football and basketball, have become a popular topic in training and research because they reflect the most intense parts of the cross-sections of competitions. Besides, a lot of research has been done to make the physical and technical performances development of the footballers even better. However, it is seen that the number of study subjects investigating the physical skills and the technical skills of soccer games during the studies are very low and inadequate (86). A total of 24 football players participated in the voluntary participation of the young amateur football league (16,41 ± 0,50 years, 175,88 ± 0,078 cm, 63,05 ± 9,09 kg). In the first stage, postural control, agility, passing technique and strength tests of the athletes were carried out within two weeks, with 2, 3:3 games on Tuesday and Thursday.