Total diz protezi ameliyati öncesi hastalardaki anksiyete düzeyi ile ameliyat sonrasi düşme korkusu arasindaki i̇lişki
The relationship between preoperative anxiety level and postoperative fear of falling in patients who undergone total knee arthroplasty
- Tez No: 624561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırma, hastaların total diz protezi ameliyatı öncesi anksiyete düzeyinin ameliyat sonrası düşme korkusu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul izni ve hasta onamı alınan tanımlayıcı tipteki çalışmaya Ağustos-Aralık 2017 tarihleri arasında Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Manisa Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde yatan, TDP ameliyatı olacak olan, 35-83 yaş arasındaki 122 gönüllü hasta alındı. Hastaların, anksiyete düzeyleri Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği (AÖKÖ), düşme korkusu düzeyleri Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the relationship between anxiety level before total knee replacement surgery and fear of falling after surgery. Tools and Methods: The descriptive study was approved by the ethics committee and informed consent. The data of the research was collected between August-December 2017, 122 voluntary patients between the ages of 35-83 years who are hospitalized to have Total Knee Arthroplasty in Orthopedics and Traumatology Clinic of Merkez Efendi State Hospital and Manisa State Hospital. The anxiety levels of the patients are evaluated by the Anxiety Specific to Surgery Questionnaire (ASSQ) and the fear of falling levels are assessed by the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK).