Milli edebiyat dönemi hikayelerinde sosyal meseleler
The Social events in national literacy period stories
  1. Tez No: 62458
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Devrin tarihî, siyasal ve sosyal şartlarının zorlaması, aydınların uyanıp şuurlanmasıyla ortaya çıkan Millî Edebiyat akımı, Türk edebiyatında sosyal konulara ağırlık verildiği, millî kaynaklara ve kendi dilimize dönmenin gaye edildiği bir dönemdir. n.Meşrutiyet bir çok bakımlardan tarihimizin önemli dönüm noktalarından biridir. Siyasal, sosyal ve kültürel değişmenin çöküşle birlikte hızla geliştiği bir dönem olarak değerlendirilebilir. Edebî çalışmaların hız ve yoğunluk kazandığı bu dönemde, hikâye türü dönemin en canlı ve ilgi gören türleri arasında yer almaktadır. n.Meşrutiyet yıllarını konu edinen hikâyelere o dönemin sosyal, kültürel ve hatta ekonomik aynasıdır diyebiliriz. Bu dönem hikâyelerinin en önemli özelliği ülke ve toplum meselelerini ön plâna çıkarmalarının yanı sıra gelişmiş bir teknik ve sade bir dille kaleme alınmış olmalarıdır. Ayrıca, yazarlar İstanbul sınırları dışına çıkarak, yurdun her yanma açılmış ve her türlü insanın hayatım eserlerine konu edinmişlerdir. Bu dönemde yazılan hikâyeler, toplumun ortak konularını işlemesi, çevreye yönelmesi, ayrıca hikâye yazarlarının, küçük hikâye türünü tek basma bir uğraşı alam haline getirmeleri bakımından önemlidir. 1908-1923 yıllan arasındaki gelişmeler, halkı derinden etkilemiş ve bir çok sosyal meselelerin yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Savaşların bir neticesi olarak ortaya çıkan meseleler, Batili yaşayışın getirdiği meseleler ve toplumda din ve gelenek adına hüküm süren meseleler bu dönem yazarları tarafından ele alınarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu tezde, ilgili dönem hikâyelerinde konu edilen meseleler sistematik bir şekilde tespit edilerek, bunların nasıl ele alındıkları edebi ölçüler içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
243 ABSTRACK Monarcy II is oneof the most important events occured in our history. This event can be considered as a period at wich political social and cultural transformation were experienced with collapse. This time in which literary works accelerated was the period of which story was the most popular and concerned subject. The stories that were written in Monarcy II period were mirror of social, cultural and even economic events experienced at that time. With the enforcement of conditions such as historical, political and social during that time, educated people wake up and turned into themselves. Therefore, national literacy trend in which Turkish literacy was heavily concerned, social events were taken into account, national resaurces and Turkish language were used was emerged. The most important feature of these stories written during this period, was to be technical and were written with non-complicated language besides they were giving an information about problems of society and cauntry. Furthermore, Authors left from Istanbul and went most of the different places and hence they were able to write about different life of people. The stories written during this period were dealing with common problems of society and directed to environment. Meanwhile, it is important that story authors focused specifically on small stories. The development experienced between 1908-1923 affected people heavily and paved the way for living some social events. The emerged problems as a result of wars, the troubles that came out due to western life style, some matters going on as a consequences of religion and customs were the themes dealt with by the outhers during that time. In this thesis, the problems and events in this period were determined sistematically and evaluated under literary criteria. T.G. YÜKSEKÖ?RETİM K DOKÜMANTASYON II