Masif barsak rezeksiyonu sonrası terminal ileumdaki ultrastrüktürel değişiklikler
Ultrastructural changes in terminal ileum after massive small bowel resection
- Tez No: 624600
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MELİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Sıçanlarda gerçekleştirilen masif barsak rezeksiyonu sonrasında terminal ileumdaki ultrastrüktürel değişiklikleri değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza toplam 60 adet genç sıçan dahil edildi. Grup I (kontrol, n=30): Sıçanlara orta hat laparotomi yapıldı ve barsakların elle manipülasyonundan hemen sonra karın kapatıldı. Postoperatif 1'inci gün oral beslenme başlatıldı. Postoperatif 3'üncü, 9'uncu ve 15'inci günün her bir gününde onar sıçan kullanıldı. Sıçanlara, bahsedilen bu günlerde tekrar laparotomi yapıldı. Işık mikroskobik ve elektron mikroskobik değerlendirme için barsaktan örnek alındı. Grup II (deney, n=30): Sıçanlara orta hat laparotomi yapıldıktan sonra 5cm proksimal jejunum ve 10 cm terminal ileum kalacak şekilde masif ince barsak rezeksiyonu yapıldı. Jejuno-ileal anastomoz yapılarak barsak devamlılığı sağlandı. Takip eden süreç, kontrol grubundakilerle aynı oldu. Terminal ileum örneklerinde ışık mikroskobik olarak kas kalınlığı, kript derinliği, damar alanı; elektron mikroskobik olarak, hücrelerin sitoplazmik yapıları, mikrovillüs yüksekliği, mikrovillus genişliği, mitokondri alanı, mitokondri çevresi değerlendirildi. Bulgular: Sıçanlardan alınan örneklerde ışık ve elektron mikroskobik değerlendirmeler yapıldı. Işık mikroskobik değerlendirmede kas kalınlığında ve damar alanında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate ultrastructural changes in terminal ileum after massive bowel resection in rats. Materials and Methods: A total of 60 young rats were included in our study. Group I (sham, n=30): The rats underwent midline laparotomy and the abdomen was closed shortly after manual manipulation of the intestines. On the postoperative first day oral feeding was started. On the postoperative 3rd, 9th, and 15th day ten rats were used each day. The rats underwent midline laparotomy again, in this days. Light and electron microscopic samples were taken from the intestine for microscopic evaluation. Group II (experiment, n=30): After the midline laparotomy was performed in the rats, a massive small bowel resection was performed with 5 cm proximal jejunum and 10 cm terminal ileum. Jejuno-ileal anastomosis was performed to ensure bowel continuity. The follow-up process was the same as in the sham group. In terminal ileum samples light microscopically showed muscle thickness, crypt depth, vein area; electron microscopically, cytoplasmic structures of cells, microvilli height, microvilli width, mitochondrial area, mitochondrial environment were evaluated. Results: Light and electron microscopic evaluations were performed on samples taken from rats. There was no statistically significant difference in light microscopic evaluation of muscle thickness and vessel area.