İleri evre hepatoselüler karsinoma'lı hastalarda transarteryel radyoembolizasyon tedavisi sonrası erken ve ara dönemde BT perfüzyon parametreleri ile değerlendirme
Patients with advanced stage hepatocellular carcinoma performed with earlyand intermediate CT perfusion parameters after transarterial radioembolization therapy
  1. Tez No: 624599
  2. Yazar: ELA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ERBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı ileri evre Hepatoselüler Karsinoma'lı hastaların transarteryel radyoembolizasyon yöntemi ile tedavisinden sonra 1. Ay ve 3. Ay'da BT Perfüzyon parametreleri ile hastaların tedavi yanıtı ve prognozu ile arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmamızda Temmuz 2018 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında üniversitemiz hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalı'nda ileri evre HCC nedeniyle Ytrrium 90 yüklü cam kürecikler ile transarteriyel radyoembolizasyon tedavisi olan hastalara tedavi öncesi , işlem sonrası 1. Ay ve 3. Ay çekilen Dinamik BT ve BT Perfüzyon çalışmaları sonucu elde edilenBV, BF, TTS, ALP, PVP, HPI değerleri karşılaştırıldı. İstatiksel olarakVerilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Wilcoxon testi, paired t testi, student t testi, Kruskal Wallis testi, Friedman testi, One Way Anova testi, ROC analizi, Spearman korelasyon testi, pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the relationship between CT perfusion parameters and treatment response and prognosis in patients with advanced hepatocellular carcinoma after transarterial radioembolization. MATERIALS AND METHODS: In this study, between July 2018 and August 2019, in our university hospital Department of Radiology, patients who had transarterial radioembolization treatment with glass beads loaded with Ytrrium 90 due to advanced stage HCC were evaluated before and after 1 month and 3 months. BV, BF, TTS, ALP, PVP, HPI values obtained from CT and CT Perfusion studies were compared. SPSS 22 program was used for statistical analysis. Wilcoxon test, paired t test, student t test, Kruskal Wallis test, Friedman test, One Way Anova test, ROC analysis, Spearman correlation test, pearson correlation test were used.