Trafik güvenliğinin sağlanması bağlamında Türkiye'deki elektronik denetleme sistemlerinin değerlendirilmesi
Assessment of electronic enforcement systems in Turkey by means of traffic safety
  1. Tez No: 624633
  2. Yazar: ZEKİ BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Trafik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Ülkemizde karayolu trafik güvenliğinin sağlanması açısından en önemli dönüm noktaları, Başbakanlık makamının 2012/16 sayılı Genelgesi ile yayımlanan“Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı”ile İçişleri Bakanlığımız tarafından 2017 yılında uygulamaya konulan“Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi”olup, söz konusu iki önemli yapı taşı, trafik zabıtası tarafından yerine getirilen denetleme faaliyetleri başta olmak üzere, trafikte can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik tüm çabaların aynı zamanda yol haritasını da oluşturmaktadır. Trafik güvenliğinin sağlanmasında, insan faktöründen kaynaklanan vahim sonuçları olabildiğince minimize etme fikriyle hareket ederek tüm yol kullanıcılarına daha güvenli bir ulaşım sistemi sunmayı hedefleyen“Güvenli Sistem Yaklaşımı”kapsamında, trafiğin“Denetim”boyutunun önemli bir uygulama alanını Elektronik Denetleme Sistemleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, trafik güvenliği konusundaki uluslararası kuruluşların çalışmaları ve ülke örnekleri irdelenmiş, otoyollarımızda faaliyette olan Otoyol Elektronik Denetleme Sistemleri ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun Ek 16 ncı maddesi kapsamında kurulan Elektronik Denetleme Sistemleri incelenerek, karayolu trafik güvenliğine etkileri araştırılmış, incelenen uygulamaların trafik güvenliğine sunduğu katkıdan yola çıkılarak, ülkemiz karayolları için yeni bir EDS Modeli önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important milestones in terms of ensuring road traffic safety in Turkey are; the“Road Traffic Safety Strategy and Action Plan”, which was issued as a Circular (2012/16) by the Prime Ministry and the“Traffic Safety Implementation Policy Document”, which was put in force in 2017 by the Ministry of Interior. Both documents constitute the corner stones and the road maps of all efforts for ensuring the supervision activities carried out by traffic law enforcement agencies for the safety of life and security of property in road traffic. In the scope of the“Safe System Approach”, which aims to provide a safer transportation system to all road users, by acting with the idea of minimizing the serious consequences caused by the human factor in ensuring traffic safety, Electronic Enforcement Systems create an important application area of the“Enforcement”dimension of the traffic safety. In this study, the activities of international organizations on traffic safety and country examples were reviewed, and the Electronic Enforcement Systems established under the Annex Art. 16 of the Highway Traffic Code (2918) and Electronic Enforcement Systems established alongside the motorway network in Turkey were examined by the effects of their applications. And, based on their contribution to traffic safety, a new Electronic Enforcement System Model has been proposed for our country's highways.