Obez ve obez olmayan miad gebelerde D vitamini eksikliğinin gebelik sonuçlarına etkisi
Effects on pregnancy results of vitamin D deficiency in obese and non-obese pregnants
  1. Tez No: 624666
  2. Yazar: ÖMER BARDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN GÜNENC
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Obezite önemli bir sağlık sorunu olup teknolojinin ilerlemesiyle ve beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte giderek artmaktadır. Gebelikte obezitenin gestasyonel diyabet, hipertansiyon, fetal makrozomi, omuz distozisi, sezaryen ile doğum gibi ciddi maternal-fetal komplikasyonlara neden olduğu bilinmektedir. Obez bireylerde D vitamini düzeyinin eksikliği bilinmektedir. D vitamini eksikliğinin de tek başına olumsuz perinatal sonuçlar ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bizde çalışmamızda D vitamini eksiliğinin obez ve obez olmayan gebelerde oluşan olumsuz perinatal sonuçlar ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Retrospektif vaka-kontrol çalışması olarak planlanan araştırma Haziran 2016 - Aralık 2018 yılları arasında SBÜ Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yürütüldü. Araştırmaya miad doğum yapan hiçbir ek hastalığı olmayan 80 obez ve 80 obez olmayan gebe dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gebelerin gebelik öncesi VKİ≥30 kg/m2 olanlar obez kabul edildi, VKİ
Özet (Çeviri)
AIM: Obesity is an important health problem that is gradually increasing with the advancement of technology and with the change in nutrition habits. Gestational obesity during pregnancy is known to cause maternal-fetal complications, such as diabetes, hypertension, fetal macrosomia, shoulder dystocia, cesarean delivery. Vitamin D lack of level is known in obese people. Vitamin D deficiency alone is associated with negative perinatal results. In our study, our purpose was to determine the relationship of Vitamin D deficiency in obese and non-obese pregnant women. MATERIAL AND METHODS: Research planned as a retrospective case-control study was carried out at SBU Konya Training and Research Hospital Gynecology-Obstetrics Clinic between June 2016-December 2018. 80 obese and 80 non-obese pregnant women were included in the study that gives birth at term and under elective conditions. In this study, pregnant, who had a BMI≥30 kg/m2 before pregnancy, were considered obese, and pregnants who had BMI