Geriatrik hastalarda anemi sıklığı ve antiagregan ilaç kullanımı ilişkisi
- Tez No: 624667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DÖVENTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Amaç: Geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda, anemi sıklığı ile anemiye katkıda bulunan faktörlerin belirlenmesi, bunların antiagregan kullanımı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel ve retrospektif olarak planlandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geriatri polikliniğine başvuran hastaların dosyaları taranarak, anemi saptanan hastaların klinik ve demografik verileri, anemi tipleri ve anemi ile ilişkili faktörler değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmelerde ikili grup karşılaştırmalarında Student's t, Mann Whitney U veya Ki Kare testi; üçlü karşılaştırmalarda ise Tek Yönlü Anova testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya yaşları 65 ile 97 arasında değişen (ortalama 78.82±7.5 yıl) toplam 207 hasta (72 erkek, 135 kadın) dâhil edildi. Hastaların 92'si (%44.4) en az bir antiagregan, 26'sı (%12.6) ise antikoagülan ilaç kullanıyordu. Asetil salisilik asit (%38.8) en sık kullanılan antiagregan iken, warfarin (%5.3) en sık kullanılan antikoagülandı. Hipertansiyon, diyabetes mellitus ve hiperlipidemi en sık görülen komorbiditelerdi. Hastaların 70'inde (%33.8) en az 4 komorbidite saptandı. Anemi saptanan 207 hastanın 106'sına (%51.2) demir eksikliği anemisi, 27'sine (%13.0) megaloblastik anemi, 49'una (%23.7) kronik hastalık anemisi teşhisi konurken; 25 hastada (%12.1) anemi etyolojisi tanımlanamamıştı. Yaş arttıkça hemoglobin seviyesinde azalma olduğu gözlendi (r=-0.208, p=0.003).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to determine the frequency of anemia, affecting factors, the relationship between the use of antiagregants and anemia in patients aged 65 years and older who applied to geriatric polyclinic. Materials and Methods: This study was conducted as cross-sectional and retrospectively. The files of the patients who admitted to the geriatric polyclinic of Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine were reviewed to evaluate the clinical and demographic data of anemia patients, anemia types, and anemia-related factors. Student's t test, Mann Whitney U test or Chi square test was used for statistical analyses of binary group comparisons by using SPSS. One way Anova was used to compare three or more groups. Results: A total of 207 patients (72 males, 135 females) aged between 65 and 97 years (mean 78.82±7.5 years) were included. 92 (44.4%) of the patients were using at least one antiaggregant medication while 26 (12.6%) were using anticoagulant medication. Acetyl salicylic acid (38.8%) was the most commonly used antiaggregant while warfarin (5.3%) was the most commonly used anticoagulant. Hypertension, diabetes mellitus, and hyperlipidemia were the most frequent comorbidities, and at least 4 comorbidities were found in 70 (33.38%) of the patients. 106 (51.2%) patients were diagnosed with iron deficiency anemia, 27 patients (13%) were diagnosed with megaloblastic anemia, and 49 patients (23.7%) were diagnosed with chronic illness anemia. 25 patients (12.1%) were diagnosed as unexplained anemia. As the age increased, the hemoglobin levels decreased (r=-0.208, p=0.003).