Meme kanseri hücrelerinin kanserojenik özellik kazanmasında ATG4 ve ULK1 genlerinin rollerinin araştırılması
Investigation of ATG4 and ULK1 genes roles in breast cancer cells in the cancerogenic characterization
- Tez No: 624668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
MEME KANSERİ HÜCRELERİNİN KANSEROJENİK ÖZELLİK KAZANMASINDA ATG4 ve ULK1 GENLERİNİN ROLLERİNİN ARAŞTIRILMASI Esra HIZAR Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Aralık 2017 Danışman: Doç. Dr. Zuhal HAMURCU ÖZET Meme kanseri kadınlar için kansere bağlı ölümlerin başında yer almaktadır. Tüm kanser tipleri değerlendirildiğinde %23'ünü ve kanser ölümlerinin ise %14'ünü oluşturmaktadır. Meme kanser hücrelerinde otofajiyle ilgili yapılan çalışmalara bakıldığında; bazı çalışmalarda otofajinin hücre ölümüne yol açarak tümör süpressör olarak davrandığını, bazıları ise otofajinin tümör hücrelerini yaşamaya ve çoğalmaya teşvik ederek onkogen olarak davrandığını ortaya koymuşlardır. Mayalardaki Atg1 ptoteinin memelilerdeki homoloğu olarak tanımlanan ULK (Unc-51-Like kinazlar) memelilerde otofajide rol oynayan ilk protein olarak tanımlanmıştır. ULK1; serin/treonin kinazdır ve otofajinin uyarılmasından sorumludur. Atg4 proteini, memelilerdeki homoloğu Atg4B olarak tanımlanan; proteaz aktivitesine sahiptir ve LC3'nin işlenmesinde görev yapar. Atg4 hem otofagozomun uzamasında ve olgunlaşmasında hem de otofagozomun lizozomla birleşmesinde görev alan bir proteaz olarak görev yapar. Bu çalışmada östrojen reseptör pozitif (ER+) meme kanser hücre hattı olan MCF-7 hücrelerinde, otofajinin farklı basamaklarında görev alan ULK1 ve Atg4 genlerinin (bu genleri hedef alan Atg4 ve ULK1) siRNA ile baskılanması, bu genler baskılandığında kanser hücrelerinin fenotipik özelliklerindeki (klon oluşturma, hücre canlılığı/çoğalması, apopitoza direnç) değişikliklerin araştırılması amaçlandı. Böylece otofajinin kanser hücrelerindeki karmaşık rolünü açıklığa kavuşturulması hedeflendi. Çalışma sonuçlarımıza göre, MCF-7 hücrelerinde bu siRNA'lar aracılığıyla otofajinin baskılandığı, hücre canlılığını klon oluşumunun arttığı ve apopitozun azaldığı bulundu. Anahtar Kelimeler; Otofaji, Meme Kanseri, Atg4, Ulk1, siRNA
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ATG4 AND ULK1 GENES ROLES IN BREAST CANCER CELLS IN THE CANCEROGENIC CHARACTERIZATION Esra HIZAR Erciyes University, Graduate School of Health Sciences Department of Medical Biology M.Sc. Thesis, December 2017 Supervisor: Asst. Prof. Zuhal HAMURCU ABSTRACT Breast cancer is the leading cause of cancer-related deaths for women. It accounts for % 23of all cancer types and %14 of cancer deaths. When we look at studies about autophagy in breast cancer cells; some studies have shown that autophagy acts as a tumor suppressor by causing cell death, while others have shown that autophagy behaves as an oncogen by encouraging tumor cells to survive and multiply. ULK (Unc-51-Like kinases), defined as homozygotes in the mammals of the Atg1 protein in yeasts, was described as the first protein to play a role in autophagy in mammals. ULK1; serine / threonine kinase and is responsible for the induction of autophagy. It is also an important step for phagophor formation. Atg4B, defined as homologue in mammals; protease activity and functions in the processing of LC3. Atg4 acts both as a protease in the autophagosome and in maturation as well as in association with the autophagosome lysosome. In this study, suppression of the ULK1 and Atg4 genes (Atg4 and ULK1 targeting these genes) in the estrogen receptor positive (ER +) breast cancer cell line MCF-7 cells with the siRNAs responsible for of the autophagy were suppressed by the phenotypic characteristics of the cancer cells cell viability / proliferation, migration, and apoptosis resistance) were investigated. Thus, it was aimed at clarifying the complex role of autophagy in cancer cells. According to our study results, we found that by these siRNAs autophagy suppressed, increased cell viability, clonogenesis and decreased apoptosis in MCF-7 cells. Keywords; Autophagy, Breast cancer, Atg4, ULK1, siRNA