Toplumlara devrimi anlatmada resim sanatının yeri: Meksika, Rusya ve Türkiye örnekleri
The place of visual arts in telling the societies about revolution: Examples of Mexico Russia and Turkey
  1. Tez No: 624694
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMAS
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Halkın desteğini arkasına alarak mevcut iktidarın yönetimine içinde şiddet barındıran yöntemlerle son vererek başka bir gücün iktidar olma sürecinin tamamlanmasıyla devrimler gerçekleşir. Devrimlerin oluş sürecinde ve gerçekleştikten sonraki süreçte halk desteği en önemli unsurdur. Halk desteğini her daim arkasında itici güç olarak hissetmek isteyen devrimci hareket, halkın eski iktidarı neden terk edip kendilerine neden destek vermeleri gerektiğini anlatmak ve halkı ikna etmek mecburiyetindedir. Bu durumda propaganda devrimlerin sık sık başvurduğu bir yöntem olmuştur. Propaganda araçları dönemin teknolojisine ve halkın okuma yazma oranına göre değişiklik göstermektedir. İncelediğimiz üç devrimde de (Meksika, Rusya ve Türkiye) kısıtlı imkânlar ve halkın okuma yazma oranının düşük olması ortak paydayı oluşturmaktadır. Bu durumda resim sanatı devrimin propaganda aracı olarak vaz geçilmezi olmuştur. Meksika duvar resimleri özgünlüğü ile tüm dünyada dikkat çekerken Rus devrimi sanatçılarını tek düze üsluba mahkum etmiş Türk devrimini halka anlatmaya çalışan sanatçıların resimleri beklenildiği kadar halka inememiştir.
Özet (Çeviri)
Revolutions take place with the completion of the process of becoming another power while ending the administration of the existing government with violent methods by taking all the support of the society. Public support is the most important factor in the process of revolutions and after the events. The revolutionary movement, which always wants to feel the support of the people as the driving force behind it, is obliged to explain and convince why people should leave the old power and support them In this case, propaganda was a method frequently used by revolutions. Propaganda tools vary according to the technology of the period and the literacy rate of the people. The limited opportunities in the revolutions and the low literacy rate of the people constitute the common denominator. In this case, the art of painting has become indispensable as a propaganda tool of the revolution. In this study, revolutions in Mexico, Russia and Turkey were examined. As a result of the evaluations made, Mexican wall paintings attracted attention with their originality all over the world, while Russian revolution condemned the artists to the uniformed style. In Turkey's case, the artists who were trying to explain revolution to the society, failed to do so.