Sosyo-kültürel ve dinî yönleriyle Tahtacılar: Elmalı-Akçaeniş örneği
Socio-cultural and religious aspects of Tahtacilar: Elmalı-Akçaeniş example
  1. Tez No: 624699
  2. Yazar: DURMUŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın konusu, Alevi gelenekleri ile yaşayışlarını sürdüren ancak uyguladıkları ritüellerinde kendine özgü adetlere sahip olan Akçaeniş Tahtacılarının kültürel ve sosyal yapısının incelenmesidir. Bu çerçevede önce Aleviler hakkında daha sonra ise Tahtacı Alevilerinin dinî ritüelleri ve kurumları hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın devamında ise Akçaeniş Tahtacılar hakkında hem teorik hem de pratik bilgiler aracılığıyla bu toplum üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Elmalı ilçesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Elmalı'nın tarihsel arka planı, coğrafyası ve sosyal yapısı incelenmiştir. Çalışmanın bir sonraki bölümünde Tahtacıların inanç esasları, dinî ritüelleri ve Tahtacılara özgü dinî kurumları açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Akçaeniş Tahtacıları özeline inilerek bu topluma ait doğum, evlilik ve ölüm gibi sosyal adetleri ile bu adetlerin uygulanışına dair dinî ritüeller araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is to examine the cultural and social structure of the Tahtacılar of Akçaeniş, who continue their lives with Alevi traditions, but have their own traditions in their rituals. In this framework, the informations is given about firstly Aleviler, then about the religious rituals and institutions of the Tahtacı Alevileri. In the continuation of the study, evaluations are been made about the Akçaeniş Tahtacılar both through theoretical and practical knowledge. In the first stage of the study, general information about Elmalı district is given. The historical background, geography and social structure of Elmalı are examined. In the next stage of the study, the belief principles, religious rituals and religious institutions specific to Tahtacılar are tried to be explained. In the final stage, Tahtacılar of Akçaeniş are studied and the social customs such as birth, marriage and death of this society and religionrituals about the application of these customs were investigated.