Yaşlanmanın ve inflamasyonun dental pulpa kök hücrelerinin kök hücre özgüllüğü üzerine etkisi
The effect of aging and inflammation on stem cell spesificity of dental pulp cells
- Tez No: 624701
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞAN BUZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı, geri dönüşümlü pulpitisli ile geri dönüşümsüz pulpitisli genç ve yaşlı bireylere ait diş pulpasında mezenkimal kök hücre varlığı, sayısı ve proliferasyon kapasitesinin incelenmesidir. Bu çalışmada, sağlıklı diş pulpaları çekilen yirmi yaş dişlerinden, inflame diş pulpaları da kök kanal tedavisi sırasında uzaklaştırılan pulpalardan elde edildi. Çalışma grupları: Genç sağlıklı pulpa dokuları(n=2), genç geri dönüşümlü pulpitisli pulpa dokuları(n=2), genç geri dönüşümsüz pulpitisli pulpa dokuları(n=2), yaşlı sağlıklı pulpa dokusu(n=1), yaşlı geri dönüşümlü pulpa dokusu(n=1). Elde edilen pulpalardan primer hücre kültürü hazırlandı. Çoğalan fibroblast hücrelerinin mezenkimal kök hücre özgüllüğü akış sitometri yöntemi ve immünofloresan boyama yöntemi ile incelendi. Elde edilen kök hücrelerin proliferasyon potansiyeli lateral proliferasyon yöntemi ile incelendi. Yaşlı sağlıklı pulpadan elde edilen kök hücreler genç sağlıklı pulpadan elde edilenlere gore daha yavaş prolifere olurken, genç geri dönüşümlü pulpitisli kök hücreleri, genç sağlıklı pulpa kök hücrelerine göre daha hızlı prolifere oldu. İmmünhistokimyasal işaretleme yöntemine göre tüm örneklerin hücre stoplazmalarında pozitif mezenkimal kök hücre yüzey belirteçleri olarak CD73, CD90 ve CD105 antikorlarının yaygın olarak işaretlendiği, negatif yüzey belirteci olarak da CD34 ve CD45 in hiç işaretlenmediği gözlendi. Akış sitometri sonuçlarına göre, gruplar arasında fark olmaksızın tüm grupların mezenkimal kök hücre özgüllüğü %98-%100 arasında bulundu. Sonuç olarak inflamasyon ve yaşa bağlı olarak dental pulpanın mezenkimal kök hücre özgüllüğü değişmezken, proliferasyon kapasitesinde yaşa bağlı azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the presence, number and proliferation capacity of mesenchymal stem cells in the dental pulp of young and old individuals with healthy, reversible pulpitis and irreversible pulpitis. In this study, healthy pulps were obtained from extracted wisdom teeth and inflamed pulps were obtained during root canal treatment. Study groups as follow; Young healthy pulp tissues(n=2), young pulp tissues with reversibl pulpitis (n=2), young pulp tissues with irreversibl pulpitis(n=2), old healthy pulp tissues(n=1), old pulp tissues with irreversibl pulpitis(n=1). Primer cell culture were set up witk obtained pulp. Mesenchymal stem cell specificity of proliferating fibroblast cells was examined by flow cytometry method and immunofluorescence staining method. The proliferation potential of the obtained stem cells was analyzed by lateral proliferation method. Stem cells from old healthy pulp proliferate more slowly than those from young healthy pulp, while young reversible pulpitis stem cells proliferated faster than young healthy pulp stem cells. According to the immunhistochemical marking method, it was observed that CD73, CD90 and CD105 antibodies were commonly labeled as positive mesenchymal stem cell surface markers in the cell stoplasmas of all samples, and CD34 and CD45 were not marked as negative surface markers. According to the flow cytometry results, the mesenchymal stem cell specificity of all groups was found between 98% and 100%, without any difference between the groups. As a result, while mesenchymal stem cell specificity of the dental pulp did not change due to inflammation and age, age-related decrease in proliferation capacity was observed.