İmam hatip liselerinde hitabet ve mesleki uygulama dersi öğretimi: Özel öğretim yöntemleri açısından bir yaklaşım
The Teaching of the course of rhetoric and vocational application in the imam hatip highscools in Turkey
  1. Tez No: 62476
  2. Yazar: ÖMER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İ. H. Liselerinde okutulan Hitabet ve Mesleki Uygulama Dersi özel öğretim yöntemlerini konu edinen bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde problem, araştırmanın amacı, önemi, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde konunun teorik zemini olaraktabet ve hitabetin dini dayanakları çerçevesinde Kuran'da konuşma ve hitabet ilkeleri, Resulullah'ın (s.a.v.) 'in hitabeti ele alınmıştır. Konunun empirik zemini olan üçüncü bölümde dersin mevcut durumunu ortaya koymak için öğrenci ve öğretmenlerin görüşleriyle araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara yer verilmiş, ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Yine bu bölümde Hitabet ve Mesleki Uygulama dersi özel öğretim yöntemleri kapsamında, derste kullanılabilecek yöntemler, bazı öğretim ilkeleri, uygulama faaliyetleri, Hutbe ve Vaaz hazırlama ve sunma yöntem ve tekniklerini, çeşitli disiplinler, etkili ve güzel konuşma üzerine yapılmış çalışmalardan yararlanarak ele alınmıştır. Ayrıca Hitabet ve Mesleki Uygulama dersinde araç gereç kullanımı, ölçme ve değerlendirme konulan üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise araştırmada elde edilen bulgular ve tespitler doğrultusunda sonuç ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
“The teaching of the course of rhetoric and vocational application in the imam Hatip Highscools in Turkey. ”(An aproach in terms of the special teaching methods.) M. A,. Thesis (Advisor ; Assist Prof. Mualla SELÇUK) The İmam Hatip Highscools has two different duties in the formal educational system ; These are: 1 They prepare students for higher education. 2.They produce elements for widespread religious education. This research is related to the second function of the imam Hatip Highscools that is to supply the vocational education to the students for mosgues and Quran courses. In this study, we are concarned espicially about the course of rhetoric and vocational application. The aim of this course is to give to the students the necessary vocational formation and proficiency by vocational applications. Within this framework, we made a survey with students and teachers. This survey study consists of four chapters. The first chapter deals with the aim, the importance and the method of the study. The second chapter is corcerned about the religious bases of the rhetoric as theoretical foundations. In the third chapter, the empirical base of the topic is studied. In this part, we applied to the opinions of the teachers and students. The results are interpreted and discussed. In the fourth and final chapter a summary of the study is given, a conclasion is reached and some suggestions are made. Shortly these results were obtained: 167-The teachers' and students' interest to the course is high. -According to the teachers and students the period of vocational applications are not enough. -The special methods that are necessary for the course are not known and applied by the teachers. -The program of the course and the books onthe course are not enough in terms of the investigation, preparation and pr esentation of religious adresses. iiisıiâiBSiP Mmim 168