İslam Hukuk metodolojisinde münasebet kavramı
The Concept of munasabah in Islamic Law methodology
  1. Tez No: 62475
  2. Yazar: KAŞİF HAMDİ OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Okur, Kaşif Hamdi, İslam Hukuk Metodolojisinde Münasebet Kavramı, Danışman Prof. Dr. İbrahim Çalışkan, A.Ü. İlahiyat Fakültesi, 1997, 1-V, 1 18 s. Giriş bölümünde tezin sunulması ve kaynaklan hakkında bilgi verdikten sonra rey ve içtihad kavramlarının doğuşuna ve gelişmesine temas ettik. Birinci bölümde münasebet kavramıyla bağlantılı olarak, kıyas ve illet kavramlarının mahiyetini inceledik. Münasebet Kavramının illet için taşıdığı önemi vurgulamaya çalıştık. İkinci bölümde münasebet kavramının ve münasib vasfın mahiyeti üzerinde durduk. Münasebet Kavramının illetin belirlenmesi için güvenilir bir metod olmasının arka planındaki düşünceyi irdelemeye çalıştık. İslam hukukçulanmn münasib vasıf çerçevesinde geliştirdikleri tasnifleri inceleyerek bu kavrama bakış açılarım somutlaştırmaya gayret ettik. Üçüncü bölümde mürsel maslahat kavramım ve bu kavramın nasslarla olan ilişkisini inceledik. Tezimiz genel bir değerlendirme ve önerilerle son bulmaktadır. KM! Sİ İEffiEt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Okur, Kaşif Hamdi, The Concept of Munasâbah in islamic Law Methodology, Supervised by Prof. Dr. İbrahim Çalışkan, Faculty of Divinity, of Ankara University, 1997, 1-V, 118 p. In the introduction of the thesis we gave a brief account of the source materials and thesis subject.Then we studied the concept of ra'y ( personal opinion ) and ijtihad ( independent reasoning ) and it's emergence and rise. In the first chapter, we studied and analysed the extent of the qiyas ( anological reasoning ) and ilia ( cause ) with relating to concept of munâsabah (apprapriateness). In the second chapter we studied especially the concept of munâsabah because of this concept plays an important role in the detarminated of cause.Then we investigated the relation of al-Vasf al-Munâsıb (apprapriateness reason ) which is determinated by the muslim jurists. In the third chapter we gave an analysis of the concept of al-Masalm al- Mursala ( public interest ) and it's relationship to nusus ( texts) In the conclusion we made a genaral evolution of the concept of munâsabah. ?* ^«gl S»