Yesevilik ve Cevahirü'l-Ebrar Min Emvaci Bihar
- Tez No: 62477
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET“Yesevilik ve Cevahirü'l-Ebrar min Emvaci Bihar”adlı tez, iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım Hoca Ahmed-i Yesevi ve Cevahirü'l-Ebrar'a göre Yesevilik, ikinci kısım Cevahirü'l-Ebrar'ın incelenmesi ve 223 sahifelik Türkçe kısmın transkribesidir. Bu bölümlerde varılan sonuçlar şöyle özetlenebilir: Tasavvufi edebiyatın ilk kaynağını teşkil eden Hikmetlerin sahibi Ahmed-i Yesevi hakkında yeterli bilgi ve belgelere sahip olunamamasına rağmen, Ahmed-i Yesevi'den beş asır sonra yaşamış Yesevi dervişi olan Hazini'nin Ahmed-i Yesevi'den nakillerle yazdığı Cevahirü'l- Ebrar, Ahmed-i Yesevi ve Yesevilik hakkında fevkalade önemli bilgilere haizdir. Eserdeki bu orjinal tarz Yesevilik tarikatını, tarikatın kurucusunun anlatımıyla bize ulaştırmış en doğru bilgilere sahip olmamızı sağlamıştır. Ahmed-i Yesevi'nin rahle-i tedrisinden geçerek yetişen ve Anadolunun manevi önderleri olan, Hacı Bektaşi Veli gibi nice şahsiyetlerin içinde olduğu Horasan erenlerini, Yesevilik tarikatının sülük özelliklerini en güzel ve en geniş şekilde anlatan Cevahirü'l- Ebrar'dan tanımak imkanını buluyoruz ve Cevahirü'l-Ebrar'ın içine aldığı çok geniş tarihi, coğrafî ve kültürel bir alanla karşılaşıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Yesevism and Cevahirii'l-Ebrar min Emvaci Bihar”named this thesis has two parts. The first part is depending on Hodja Ahmed-i Yesevi and Cevahirii'l-Ebrar, Yesevilism, and the second part is occurred by examining the Cevahirii'l-Ebrar and transcription of 223 pages of Turkish part. The results reached in these parts can be summarized as falloffs; Although we don't have enough information and dates about Ahmed-i Yesevi who is the first source of Sufism Literature, has the owner of Hikmet's, Hazini who lived 5 century later than Ahmed-i Yesevi, is a Yesevi derviş. He wrote Cevahirii'l-Ebrar which includes wonderfully important informations by means of transportations from Ahmed-i Yesevi. This original style reached us and having the deepest informations about Yesevism way by means of the founder of Sufism explanations. We have a chance of knowing the specification of procedures of Yesevilism from Cevahirii'l-Ebrar. Because Horasan archaic men, were educated from Ahmed-i Yesevi, like Hacı Bektaş-ı Veli and the others who were the moral leaders of Anatolia. We can pass historical, geographical and cultural wide field by means of Cevahirii'l-Ebrar. r.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURUI