Nadir bir meme kanseri olan papiller karsinom ile invaziv duktal karsinomun ultrasonografik ve mamografik özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 624762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMİK TEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı,patolojik olarak meme kanseri tanı almış meme kitlelerinde nadir bir meme kanseri tipi olan papiller meme karsinom ile sık bir meme kanseri tipi olan olan invaziv duktal karsinomun ultrasonografik ve mamografik bulgularının araştırılması ve bu iki kanser tipinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Ocak 2010-Mart 2019 tarihleri arasında patolojik olarak meme kanseri tanısı almış hastalar çalışmaya dahil edildi.Bu çalışmada toplam 88 meme lezyonu (44 papiller kanser, 44 invaziv duktal kanser) araştırıldı.Hastalara ait farklı düzlemlerdeki ultrasonografi görüntüleri ile MLO-KK ve tomosentez görüntüleri PACS sisteminde tarandı.Radyolojik bulgular patoloji verileri altın standart kabul edilerek istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular;Histopatololojik olarak tanı almış 44 papiller karsinom hastası ve 44 invaziv duktal karsinom lezyonunun mamografi ve ultrasonografide kontur,şekil,iç yapı,kalsifik-kistik komponent,ekojenite,arka akustik değişklik,cilde göre oryantasyonu,çevre ekojenik halo gibi kriterlere göre gruplara ayrıldı. Gruplar arasında mamografi kontur, USG kontur, USG şekil, USG arka akustik ve USG içyapı bakımından istatistiksel olarak önemli fark elde edildi. Bu değişkenlerden hangisinin gerçekten etkili faktör olduğunu tespit etmek için ileriye dönük seçimli olarak gerçekleştirilen lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate and compare the ultrasonographic and mammographic findings of papillary breast carcinoma, which is a rare type of breast cancer, and invasive ductal carcinoma, which is a common type of breast cancer, in breast masses diagnosed as pathologic breast cancer. Materials and Methods: Patients with pathological breast cancer diagnosed between January 2010 and March 2019 were included in the study. In this study, 88 breast lesions (44 papillary cancers, 44 invasive ductal cancers) were investigated. Ultrasonography and MLO-CC and tomosynthesis images of the patients were scanned in PACS system. Radiological findings were considered as the gold standard and compared statistically. Results: Forty-four histopathologically diagnosed papillary carcinoma patients and 44 invasive ductal carcinoma patients were divided into groups according to criteria such as contour, shape, internal structure, calcific-cystic component, echogenicity, posterior acoustic change, skin orientation and environmental echogenic halo. There was a statistically significant difference between the groups in terms of mammography contour, USG contour, USG shape, USG posterior acoustic and USG internal structure. In order to determine which of these variables is really effective factor, prospective selective logistic regression analysis was performed.