Effect of girder spacing on the construction cost and seismic performance of slab-on-prestressed concrete girder highway bridges
Kiriş aralığının öngerilmeli beton kiriş üzerine tabliyeli karayolu köprülerinin yapım maliyetine ve deprem performansına etkisi
- Tez No: 624773
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada farklı deprem bölgelerinde bulunan köprülerde, öngermeli kirişler arasındaki mesafelerin, inşaat maliyetleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, örnek bir köprü düşünülmüş ve bu örnek köprüye ait detaylı alt yapı ve üst yapı modelleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modeler kullanılarak, farklı öngermeli kirişler arası mesafe, köprü açıklığı, açıklık sayısı, zemin sınıfı ve deprem bölgeleri için parametrik çalışma yapılmıştır. Birbirinden farklı toplam 95 adet köprüye ait analizler tamamlanmış ve köprüler tasarlanmıştır. Sonuç olarak bu köprülere ait inşaat maliyetleri elde edilmiştir. Maliyetlerin karşılaştırması sonucu, öngermeli kirişler arası mesafenin artmasının toplam köprü inşaat maliyetlerinde düşüşe sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, köprülerin deprem performansı analizleri sonucunda, performans açısından önemli bir değişiklik gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of using different girder spacing on the total bridge construction cost in varied seismic zones. For this purpose, a number of structural models are built utilizing the finite element analysis to study the superstructure and substructure of a benchmark bridge in detail. Using these models, related parametric analyses are conducted for altering girder spacing, span lengths, number of spans, column heights, soil types and seismic zones. Ninety-five bridges with distinct types of superstructures and substructures are then designed and analyzed. Finally, pertinent construction costs are estimated for each bridge model under consideration. Comparison of costs revealed that an increase in girder spacing leads to a decrease in the total bridge construction cost. Moreover, seismic performance analyses of the bridges showed that no considerable change in terms of seismic performance observed with the increase in the girder spacing.