Hidroklorotiyazit ve triamterenin kapiler elektroforez ile miktar tayini
Determination of hydrochlorothiazide and triamterene by capillary electrophoresis
  1. Tez No: 624772
  2. Yazar: SELEN DUYGU ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARIN GÜL DAL POÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada hidroklorotiyazit (HCT) ve triamterenin (TRM) farmasötik preparatlarından tayini için bir kapiler elektroforez (KE) yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmada deteksiyon foto diyot dizisi (DAD) detektörle sağlanmış ve ayrım 75 µm iç çapa ve 40 cm efektif uzunluğa sahip kapiler ile gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullar çalışma tamponu olarak 20 mM SDS içeren 15 mM borat tamponu (pH 9,00) ve 25 kV potansiyelin uygulanması ile elde edilmiştir. Bu koşullar altında HCT ve TRM'nin göç zamanları sırasıyla 2,75±0,007 dk ve 4,61±0,022 dk olarak gözlenmiştir.Geliştirilen yöntemin geçerliliği doğrusallık, seçicilik, kesinlik, doğruluk, duyarlılık, kararlılık ve sağlamlık parametreleri ile incelenmiştir. Yöntemin seçiciliğini göstermek amacı ile HCT ve TRM standartları ile tabletleri asidik, bazik, oksidatif, termal ve fotolitik stres koşullarına maruz bırakılmıştır. Sonuç olarak yöntem HCT ve TRM içeren tabletlerden miktar tayinine başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a capillary electrophoresis method was developed for the determination of HCT and TRM from pharmaceutical preparations. Detection was achieved by photo diode array detector and the separation was performed by a capillary with an inner diameter of 75 µm and an effective length of 40 cm. Optimum conditions were obtained by a run buffer of 15 mM borate containing 20 mM SDS (pH 9,00) and applying 25 kV potential. Under these conditions, the migration times of HCT and TRM were observed as 2,75±0,007 min and 4,61±0,022 min. Validation of the developed methods were examined by linearity, selectivity, precision, accuracy, sensitivity, stability and robustness parameters. For the selectivity of the method both HCT and TRM standards and tablets were exposed to acidic, basic, oxidative, thermal and photolytic stress conditions. As a result method was successfully applied to the determination of HCT and TRM in tablets.