Oral skuamöz hücreli karsinomda GABRB2 geninin metilasyon ve ekspresyon seviyelerinin incelenmesi.
Investigation of methylation and expression levels of GABRB2 gene in oral squamous cell carcinoma
- Tez No: 624797
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMOKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel ve Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Oral kavite kanserleri dünyada görülen en yaygın malinitelerden biri olup bu kanserlerin büyük çoğunluğunu (%90) oral skuamöz hücreli karsinomlar (OSCC) oluşturmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, etnik köken, yaş ve coğrafik bölge gibi etyolojik faktörler OSCC kanserinin gelişiminde rol oynamaktadır. Prof.Dr. Semra Demokan ve arkadaşlarının TÜBİTAK-114S497 nolu projesinin array sonuçlarına göre metilasyona bağlı ekspresyon seviyesinde azalma gözlenen GABRB2 geninin metilasyon ve ekspresyon seviyeleri daha geniş hasta grubunda incelendi. Gamma-Aminobutyric Acid Receptor, Beta-2 (GABRB2) geni, gama-aminobütirik asit (GABA) reseptörünü kodlamaktadır. Çalışmamızda OSCC tanısı almış 50 hastanın tümör, eşlenik normal ve serum örnekleri ile sağlıklı bireylere ait normal doku ve serum örnekleri kullanıldı. Metilasyon varlığını incelemek için QMSP yöntemi kullanılırken; ekspresyon seviyesinin belirlenmesinde QRT-PCR yöntemi kullanıldı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel analizler ile değerlendirilip klinik parametreler ile karşılaştırıldı. GABRB2 gen metilasyonunun OSCC'nin erken tanı ve prognozunda potansiyel bir biyobelirteç olabileceği araştırıldı. Çalışmada GABRB2 geninin hastaların %14'ünde (7/50) metilasyon gözlenirken; %44'ünde (22/50) ekspresyon seviyesinde azalma gözlendi. Metilasyon gözlenen 7 hastanın 3'ünde metilasyona bağlı ekspresyon seviyesinde azalma tespit edildi. Ağız tabanı tümörü olan hastaların (n=7) tamamında ekspresyon seviyesinde azalma gözlendi. GABRB2'nin metilasyona bağlı ekspresyon seviyelerinde gözlenen azalmanın OSCC tanısı almış altgruplar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Oral cavity cancers are one of the most common malignancies in the world and the majority (90%) of these cancers are caused by oral squamous cell carcinomas (OSCC). Etiological factors such as smoking and alcohol use, ethnicity, age and geographical region play a role in the development of OSCC. Prof.Dr. Semra Demokan and her colleagues observed that expression of GABRB2 gene was reduced by promoter methylation in OSCC patients' tumor tissues performed by methylation and gene expression arrays reported in her project“TUBITAK-SBAG-114S497”. Gamma-Aminobutyric Acid Receptor, Beta-2 (GABRB2) gene encodes the gamma-aminobutyric acid (GABA) receptor and is related to signal transmission in neurons. In our study, the methylation-based expression loss of GABRB2 gene was studied in a larger group of patients for further validation. We investigated that whether GABRB2 gene could be a potential biomarker for prognosis and early diagnosis of OSCC. The methylation and expression status of GABRB2 gene were analyzed in tumor and corresponding-normal tissue and serum samples of 50 patients and 10 healthy individuals' normal tissue and serum samples by the QMSP and QRT-PCR, respectively. The obtained results were compared with clinical parameters and evaluated by statistical analysis. GABRB2 gene hypermethylation was observed in 14% (7/50) of patients, and decreased expression levels were found in 44% (22/50) of patients. The methylation-dependent expression loss of GABRB2 was observed in 3 of 7 patients having methylated promoter region. There was a significant decrease in the expression level in all of tumor of the floor of the mouth. Our study suggests that there was an association between methylation-based expression loss of GABRB2 and OSCC' subgroups.