Nefretin kavgalı neferleri: Sanal taraftar topluluklarında nefret ve aşk eksenli savaşların marka yansımaları
Soldiers of hate: Brand reflection of the love and hate wars within the virtual fan communities
- Tez No: 624824
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çağımızda insanların hayat hakkında nasıl hissettikleri ve düşündükleri konusunda keskin dönüşümler yaşanmaktadır. Özellikle internetin yükselişiyle gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri bireyler arası etkileşimi kolaylaştıran sanal topluluk platformlarını ortaya çıkarmıştır. Bu hızlı değişimler birçok farklı sektörü, markayı, endüstriyi önemli ölçüde etkilemiştir. Söz konusu dijital dönüşümler taraftarlık davranışlarını da önemli ölçüde etkilenmiştir. Fiziksel taraftar toplulukları artık yerini sanal taraftar topluluklarına ve aslında bir anlamda sanal taraftarlara bırakmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda bu araştırmanın ana amacı Türk Futbolunda üç büyük kulüp olarak ifade edilen takımların sanal taraftar toplulukları arasında yaşanan nefret ve aşk eksenli savaşların genel görünümünü tespit etmektir. Araştırmanın amaçlarına ulaşılabilmesi için derinlemesine görüşmeler ile desteklenmiş netnografi yöntemi kullanılmıştır. Söz konusu yöntemin genel metodolojik ilkeleri doğrultusunda elde edilen veriler gömülü teori kapsamında analiz edilmiştir. Ortaya çıkan bulgular literatürde yer alan çeşitli teoriler ile desteklenerek çeşitli başlık ve alt başlıklar altında yorumlanmıştır. Araştırmamızın söz konusu literatürde yapılmış öncü araştırmalardan biri olaması, sınırlı olan kuramsal çerçevenin genişlemesine katkı sağlamıştır. Bunun yanında elde edilen geniş kapsamlı sonuçlar, spor pazarlamacılarına uygulamaya dönük kullanabilecekleri önemli ipuçları sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, there are sharp changes about people's feelings and thoughts about life. Especially, the parallel development on information and communication technologies with the rise of internet have created virtual community platforms that facilitate interaction among individuals. These rapid changes have significantly affected many different sectors, brands and industries. The fan behavior was significantly influenced by these digital transformations. Physical fan communities have now been replaced by virtual supporters and actually, virtual fans. In the light of those information, the main purpose of the current study is to determine the general appearance of hate and love-based battles among the virtual supporter groups of the teams, which are expressed as three big clubs in Turkish Football. In order to reach the objectives of the research, netnography method supported by in-depth interviews was used. The obtained data were analyzed under grounded theory in accordance with the general methodological principles. The findings are supported by various theories in the literature and interpreted under various titles and sub-headings. The fact that our research was one of the pioneering studies in the literature contributed to the expansion of the limited theoretical framework. In addition, the comprehensive results have provided important tips for sports marketers.