Unleashing hate: How Turkey's anti-street dog movement hijacked politics
Nefretin zincirlerini kırmak: Sokak köpeği karşıtı hareketin Türk siyasetini ele geçirişi
  1. Tez No: 958417
  2. Yazar: ENGİN ANIL YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNA KUYUCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERENSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Türkiye'deki sokak köpeği karşıtı hareketi alt-right (alternatif sağ) söylemin yerel bir tezahürü olarak analiz etmekte ve bu hareketin sosyal medyada uç bir söylem olmaktan çıkıp tartışmalı yasal değişikliklerle sonuçlanan ana akım bir siyasi olguya dönüşmesinin izini sürmektedir. İnsan-Hayvan Çalışmaları (İHÇ) ve Eleştirel Hayvan Çalışmaları'nda (EHÇ) sokak hayvanlarının kavramsallaştırılmasına ilişkin kayda değer bir boşluk olduğunun altını çizen çalışma, bu boşluğun Batı bazlı bağlamlardan gelen epistemolojik önkabulleri yansıttığını savunmaktadır. Çalışma, Twitter/X verisi de dahil olmak üzere hesaplamalı ve nitel metodolojiler kullanarak, sokak köpeği karşıtı söylemin ağırlıklı olarak erkek egemen olduğunu, anti-feminist söylemlerle önemli ölçüde eklemlendiğini ve alternatif sağ söylemlerle özdeşleştirilen ahlakçı, güvenlikleştirici ve popülist çerçevelemeleri kullandığını ortaya koymaktadır. Bu araştırma, sözkonusu söylemin çevrimiçi platformlardan küçük aşırı sağ partilere ve 2024 seçimlerindeki yenilgisinin ardından iktidardaki AKP'nin siyasi stratejisine dahil olmasına dek izini sürmektedir. AKP, bu söylemi benimseyerek, önceki hayvan refahı korumalarını tersine çeviren, sokak köpeklerinin toplu olarak sürülmesini ve itlaf edilmesini meşrulaştıran yasal değişiklikleri mümkün kılmıştır. Çalışma, bu politika değişikliğinin gerçek bir kamu talebinden ziyade, yapay olarak güçlendirilmiş çevrimiçi görünürlüğün siyasi elitler tarafından yanlış yorumlanması ve aşırıcı söylemin küçük aşırı sağ pariler tarafından kurumsallaştırılmasından kaynaklandığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Turkey's anti-street dog movement as a local manifestation of alt-right discourse, and traces its evolution from being a fringe social media discourse to a mainstream political influence resulting in controversial legislative changes. Highlighting a notable gap in Human-Animal Studies (HAS) and Critical Animal Studies (CAS) concerning the conceptualization of street animals, the study argues this omission reflects epistemological biases rooted in Western contexts. Using computational and qualitative methodologies, including Twitter/X data, it finds that anti-street dog rhetoric is predominantly male-dominated, overlaps significantly with anti-feminist sentiments, and employs moralizing, securitizing, and populist frames characteristic of alt-right discourses. The research traces the trajectory of this discourse from online platforms through minor far-right parties into the governing AKP's political strategy following the party's 2024 electoral defeat. By co-opting this discourse, the AKP sponsored legislative amendments that reversed previous animal welfare protections, legitimizing mass relocation and culling of street dogs. The study underscores that this policy shift was driven less by genuine public demand than by elite misinterpretation of artificially amplified online visibility and the institutional embedding of extremist discourse. Ultimately, the study illustrates how marginal digital movements can substantially influence state policies under authoritarian contexts through elite co-optation and strategic framing, emphasizing the necessity for HAS/CAS scholars to engage more deeply with the lived realities of street animals in non-Western societies.