Sosyal ağ sitelerinde sergilenen taraftar bağlılığı ile spor takımı lisanslı ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkide nefretin ve aşkın rolü
The role of hate and love in the relationship between fan engagement through social networking sites and purchase intention
  1. Tez No: 839484
  2. Yazar: AHMET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal ağ sitelerinde sergilenen taraftar bağlılığı ve spor takımı lisanslı ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkinin ve bu ilişkide taraftarın desteklediği takımın ezeli rakibine karşı nefretinin ve desteklediği takıma yönelik aşkının aracı rolünün incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kriter örnekleme yöntemine göre belirlenen 941 (305 kadın, 636 erkek) üniversite öğrencisinden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak; Sosyal Ağ Sitelerinde Sergilenen Taraftar Bağlılığı (SASSTB) ölçeği, Taraftar Aşkı ve Nefreti ölçeği, Spor Takımı Lisanslı Ürün Satın Alma Niyeti (STLÜSAN) ölçeği ve araştırmacılar tarafından uygulanan demografik bilgiler formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Hipotezler IBM SPSS 26 da Hayes Process Macro analizi ile sınanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada dijital mecralarda sergilenen takım bağlılığının takım ürün ve hizmetlerini satın alma niyetinde anlamlı bir yordayıcı olduğu ve taraftarların takımına duyduğu aşk ile ezeli rakibine duyduğu nefretin bu yordama ilişkisine pozitif katkı sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between fan engagement through social networking sites and the intention to purchase sports team licensed products, and the mediating role of the fan's hatred towards the archrival of the team they support and the love for the team they support in this relationship. The sample of the study consisted of 941 (305 female, 636 male) university students determined according to the criterion sampling method, which is one of the non-random sampling methods. As data collection tools; Fan Engagement Through on Social Networking Sites (SASSTB) scale, Fan Love and Hate scale, Sports Team Licensed Product Purchase Intention (STLÜSAN) scale and demographic information form applied by the researchers were used. Structural equation modeling was applied to analyze the collected data. Hypotheses were tested with Hayes Process Macro analysis in IBM SPSS 26. As a result, in this study, it was revealed that team loyalty exhibited in digital media is a significant predictor of intention to purchase team products and services and that the love for the team and hatred for the archrival contribute positively to this prediction relationship.