Genel kolluk kuvveti olarak Türk jandarmasının sahip olduğu değerler üzerine bir araştırma: Aydın İl Jandarma Komutanlığı örneği
A research on the values of Turkish gendarmerie as general law enforcement agency: Example of Aydin Provincial Gendarmerie Command
  1. Tez No: 624847
  2. Yazar: YILMAZ ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İYEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Bu çalışma; karışık araştırma metodolojisi ile literatür taraması yapılarak; değerin ve mesleki değerlerin kavramsal boyutunun anlaşılması, Türk Jandarma Teşkilatının mesleki değerleri ile kişisel değerler arasındaki benzer yönlerinin ortaya koyulması, anket uygulaması yapılarak jandarma personelinin değer durumunu ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla Kasım 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında, Aydın İl Jandarma Komutanlığında görevli personel ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Veriler“Personel Bilgi Formu”ve“Portre Değerler Anketi (PDA)”kullanılarak, online anket yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcıların %96,6'sı erkek, %58,4'ü 19-29 yaş arasında, %61,2'si evli, %57,4'ü normal vücut kütle indeksine sahip, %32,4'ü lise ve altı mezunu, %56,3'ü 0-60 aydır meslekte çalışmakta, %35,7'si“vatan sevgisi”, %24,6'sı“jandarma mesleğine olan ilgi”, %22,0'ının mesleğin saygınlığı“ sebeple mesleği seçmiştir. Araştırmaya katılan jandarma personelinin, PDA ”güç“ alt boyutu puan ortalamasının 3,87±0,90, ”başarı“ alt boyutu puan ortalamasının 4,66±0,97, ”hazcılık“ alt boyutu puan ortalamasının 4,36±1,08, ”uyarılım“ alt boyutu puan ortalamasının 4,40±0,98, ”öz yönelim“ alt boyutu puan ortalamasının 5,06±0,66, ”evrenselcilik“ alt boyutu puan ortalamasının 5,43±0,51, ”iyilikseverlik“ alt boyutu puan ortalamasının 5,25±0,59, geleneksellik alt boyutu puan ortalamasının 4,94±0,68, ”uyma“ alt boyutu puan ortalamasının 5,41±0,60, ”güvenlik“ alt boyutu puan ortalamasının 5,44±0,48 ve tüm ölçek ortalamasının 4,97±0,45 olduğu; ”özgenişletim“ boyutu puan ortalamasının 4,30±0,80, ”yeniliğe açıklık“ boyutu puan ortalamasının 4,73±0,72, ”öz aşkınlık“ boyutu puan ortalamasının ve ”muhafazacılık“ boyutu puan ortalamasının 5,26±0,46 olduğu; sırasıyla en çok ”güvenlik“, ”evrenselcilik“, ”uyma“, ”iyilikseverlik“ ve ”özyönelim“ değerlerine ve ”özaşkınlık“ ve ”muhafazacılık" boyutlarına yöneldiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted to determine values and affecting factors of the Turkish gendarmerie personnel with a survey investigating to understand the conceptual dimension of value and professional values, to reveal the similarities between Turkish Gendarmerie work values and personal values between November 2019 and February 2020. The survey questions were replied by the gendarmeries working in the Aydın Provincial Gendarmerie Command. The data were collected by using the“Personnel Information Form”and“Portrait Values Questionnaire (PVQ)”with the online survey method. 58.4% of the representatives are between 19-29 years old, 61.2% are married, 57.4% have normal body mass index, 32.4% high school or elementary school graduate, 56.3% have been working in the profession for 0-60 months and furthermore 35.7% of the participant chose a profession in the army for the patriotic feeling they have to their motherland, 24.6% of the participant chose this profession since it was their carrier goals and 22.0% of the participant chose being gendarmerie as a profession since it is seen as a respected profession in the society.