Modern tıp teknolojisinin fetvânın değişmesindeki etkisi
The impact of modern medical technologies on adapting the fatwa
- Tez No: 624866
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAHVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Şer'î hükümlerin, sabit olanları ile belirli sebep ve şartların değişmesine bağlı olarak değişebilenleri olmak üzere iki türlü olduğu bilinmektedir. Hükmün üzerine binâ edildiği bilgilerin değişmesi, bu sebeplerin en önemlilerindendir. Tıbbî bilgi ve teknolojiler, asırlar boyunca önemli bir şekilde değişen en bariz bilgilerdendir. Çalışma, değişebilen hüküm ve fetvâların açıklanmasını, akabinde bu değişimde tıbbî gelişmenin etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, bu amacı, değişimin şartları, kriterleri ve sebeplerini açıklayan bir etimolojik araştırmaya ek olarak ibâdât, aile ve ceza hukukuyla ilgili fıkhî meseleler üzerine yapılan uygulamalı bir araştırma aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Uygulamalı araştırma bölümünde tıbbî meselelerde mütekaddimûnun fetvâları, bu meselelerle alakalı tıbbî yeniliklerin değişimine binaen bu fetvâların uygulanabilirlik boyutuna açıklık getirilmektedir. Çalışmada, değişimi kabul eden fetvâların şartları, tıbbî teknolojilerden etkilenmesine göre fetvâ çeşitleri, etkilenmenin şekilleri ve bunlara benzer başka sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well-known that the jurisprudent provisions are of two kinds: An invariable type, and a variable one as a result of changing of some of the causes and circumstances. One of the most important reasons of adaptation is the information on which the provision was based on. Moreover, the most significant information that has changed remarkedly across the ages is medical information and techniques. The aim of this research is to explain the variable provisions, then outlining the impact of medical development in adapting them. I aim to delineate boundaries and restrictions for adaptation. I do this through a detailed study to clarify the conditions, limitations and causes of adaptation. Hereafter, I apply the findings on the doctrinal issues of worship, family and felonies jurisprudence. I do this to explain the extent to which such advanced opinions can be adapted on the basis of changing medical knowledge. The research has concluded to reach the conditions for fatwas that accept adaptation, the types of fatwa in relation to medical developments and techniques, the forms of influence of medical techniques in the adaptation of fatwas and other results.