Ebu Said Muhammed Hadimi ve vahdeti vücud anlayışı
Abu Said Muhammed Hadimi and his philosophy of the existence
  1. Tez No: 62490
  2. Yazar: ALİ GÜLDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
TEZOZETI GÜLDEN, Ali:“Ebu Said Muhammed Hadimi ve Vahdet-i Vücud Anlayışı”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ethem Cebecioğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, LX+126s. Ebu Said Muhammed Hadimi 1113/1701-1176/1762, XVIII. Yüzyıl Osmanlı dö neminde yaşamış büyük bir alim ve mutasavvıftır. Hadimi, Hadim'de doğmuş, ço cukluğunu orada geçirmiştir. Yüksek Öğrenimini Konya Karatay ve İstanbul Ka- zabadi Medresesinde tamamlamıştır. Osmanlı padişahlarından, önce III. Ahmed daha sonra da I. Mahmut tarafından iki defa İstanbul'a davet edilmiş ve ilminden istifadee edilmiştir. Hayatının büyük bir kısmını doğduğu yer olan Hadim'de geçirmiş, kendi adına kurulmuş medresesinde müderrislik yapmış ve birçok bölümden oluşan medre sesinde, medrese eğitimi ile tasavvuf! eğitimi birlikte yürütmüştür. Tez, Hadiminin biyografisi ve vahdet-i vücud anlayışını ortaya koymaya yönelik bir çalışmadır. Araştırma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmın da Hadimi'nin yaşadığı yüzyıl hakkında genel bilgiler verildi. Birinci bölümde, Hadim'nin hayatı, şahsiyeti, eserleri ve talebeleri hakkında bilgi verildi. Eserleri hakkında ilave olarak tanıtım mahiyetinde bilgiler verildi. İkinci bölümde ise, Vahdet-i Vücûd hakkında kısa ve öz bilgi verildikten sonra,“Risale fi. Hakkı'l Vücûd”isimli eseri çerçevesinde Hadimi'nin Vahdet-i Vücûd anlayışı ortaya kondu. Ve bir değerlendirme yapıldı. Üçüncü ve son bölümde ise, eserin değişik nüshalarının tanıtımı yapıl di. İlmî değeri ortaya konduktan sonra; tahkikli metne yer verildi. Metinin sonuna bibliyografya ve tez özeti eklendi. 127
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÜLDEN, Ali:“Ebu Said Muhammed Hadimi and His philosophy of the Unity of Existence”, MA Thesis, Adviser: Associate Doç. Dr. Ethem Cebecioğlu, Univer sity of ankara, Faculty of Theology, IX+126p. Muhammed Hadimi is a prominent scholar and mystic lived in Ottoman era between 1113/17701-1176/1762. He was born in Hadim and spent his infancy the re. He graduated from Karatay, Konya and Kazabadi, Istanbul. He was invited by firist Ahmed III, then by Mahmud I to Istanbul so as to give lessons on his special field. He spent most of his time in his own madrasa, in Hadim and tought there. He corralated there the classical education with the mystical one. In our dissertation we tired to make clear his biography and his theory of the Wahdat al-Wujud (the unity of Existence). Our study consists of an introduction and three chapters. In the introduction we gave an overall information about the century Hadimi lived in. In the first chapter, we dealt with Hadimi's life, personality and works. We al so shed light on his works. His "Risaletü'1-Vücudiyye (Treatise on Existence). We edited was analysed in detail. In the second shapter the etymological analysis of the Wahdat al-Wujud (the unity of existence) its definition and some meanings the mystics gave it mere dealt with. The third chapter, covers the Wahdat al-Wujud (the unity of Existence) as in the Risala of al-Hadimi mentioned. In the conclusion we have evalualed the overall subjest in our point of view and presented our own evaluation. In the and we added the editted text to the the sis. 128 T£, llKfSRrfir.fcf »U'ı KOifiL *,;.?; XjOPdJ PKUMJMTr'y