İslam Hukukunda cezalarda gözetilen amaçlar
Goals of Islamıc Punishment Law
- Tez No: 62489
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplumun İhtiyacından doğmuş bulunan, hukuk normları, toplum düzeninin sağlanması açısından uyulması gereken kurallardır. Bu kurallar ihlal edildiği takdirde ise toplum düzeni bozulmaya başlar ve adalet ortadan kalkar. Bu hukuk kuralları bazen insanlar tarafından ihlal edilebilmektedir. Bu duruma müsade edilmesi ise mümkün değildir. Suçlulara uygulanan cezalar, zorla da olsa hukuk kurallarına uyulmasını temin eder. Cezalandırmanın adaletten soyutlanması mümkün değildir. Suçlu cezalandırılırken, işlediği suç ile kendisine verilen ceza arasında denge sağlanmalıdır. Aksi taktirde, adaletin sağlanması ve toplum düşeninin temini için bir vasıta olan cezanın bizzat kendisi zulüm kaynağı olur. Cezalar, insanlara zulüm ve işkence olsun diye değil, belirli amaçların gerçekleştirilmesi için uygulanır. Farklı gayeler, cezaların farklı çeşitlerde ve anlayışlarda uygulanmasına yol açmaktadır. Cezalar, kendilerinden beklenen gayelere göre çok hafif müeyyidelerden ölüm cezasına kadar değişiklik göstermektedir. Bu gayeler ise ilk insan topluluklarından itibaren sürekli değişikliğe uğramış ve medeniyetin ilerlemesine paralel olarak olgunlaşmıştır. Cezalardan beklenen gayeler, topluma yönelik ve şahıslara yönelik gayeler olarak farklılık arzetmektedir. Şahıslara yönelik gayelerde suçlunun şahsı gözönüne alınır ve suçlunun durumuna uygun olan bir ceza belirlenir. Topluma yönelik gayelerde ise, suçlunun şahsından daha ziyade devlet ve toplum düzeninin korunması ön plandadır. Toplum düzenini tehdit edeni suçların cezalarında yumuşaklık gösterilmeyip, bu cezalar muhakkak uygulanmalıdır. İslam ceza hukuku'nun öngördüğü hadd cezalarında, kişinin şahsından daha ziyade toplum düzeninin korunması ön plandadır. Bu cezalar herkese ve aynı oranda uygulanır. Hakimin bu cezaları değiştirerek uygulama yetkisi yoktur. Tazir cezalarında ise, suçlunun şahsı ön plandadır. Bu cezalar suçlunun şahsına göre ayarlanır ve gereken miktardan fazla ceza verme yoluna gidilmez. Tazir cezalarının miktarları belli olmayıp, hakim suçlunun durumuna göre bu miktarı belirler. 106
Özet (Çeviri)
Norms of kw, that were bom by the needs of society, should be obeyed in order to provide the social order. If these rules are not obeyed or destroyed, social order would start to decay and the justice disappear. Sometimes people can violate these rule of kw. This situation cannot be permisahle and tolerable. The implementation of the punishment of criminal can be forced to obey the kw by involantarily. Punishment could not be separated from justice. When the criminals are punished, there should be equalitiy between the crimes and the penalties. Otherwise, the punishment, that are tools for justice and the social order, can be source of unjustice. The Punishment is not given to people for unjustice and torture, but they are applied to accomlish the certain goals. The different goals can cause to implement the different punishment by different understanding. According to goals of punishment, they can be changed from light punishment to capital punishment. These goals have been changing from primitive society and have developed in accordance with the development of modem society. The goals of punishment towards society and individuals are different. At the goals towards individuals, the criminal is taken account byself and the penalty is given according to the crime of person. On the other hand, at the goal towards society, instead of criminals selves, the social order and the security of the state have the priviledge to protect. The punishment of crimes that threaten the social order should not be tolerable, these penalties have to be implemented. The punishment of“Hadd”at the Islamic criminal law, the prevention of social order have priviladge than the individual self. These punishment are applied for everybody and at the same rate. Judge have not right to alter the punishment and implemention of it. On the other hand, at the punishment of“Tazir”the criminal self is important. These penalties are determined according to individual self and is not given extra or more punishment. The punishment of“Tazir”are not certain ; therefore, the judge determine the penalties according to the situation of crirninaî. 107