Malatya ilinde yetiştirilen bazı kayısı çeşitlerine ait çekirdek protein hidrolizatlarının biyoaktivitelerinin belirlenmesi
Determination of bioactivity of seed protein hydrolysates some apricot varieties grown in Malatya
- Tez No: 624922
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ADNAN HAYALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı ve Zerdali olmak üzere dört çeşit kayısı çekirdek proteinlerinin biyoaktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çekirdek içlerinin (tohum) izoelektrik noktada çöktürme yöntemiyle elde edilen izolatlarının ve enzimatik hidroliz yöntemiyle elde edilen hidrolizatlarının biyoaktivitelerine bakılmıştır. Enzimatik hidroliz için alkalaz enzimi kullanılmıştır. Çalışma soxhlet ekstraksiyonu, amigdalin miktarı, protein miktarı, toplam serbest amino asit miktarı tayini, antioksidan aktivite, ACE inhibisyon aktivite tayini ve SDS-PAGE protein yapı analizlerini içermektedir. ACE inhibisyon aktivite bakımından Kabaaşı izolat ve hidrolizatı en yüksek, Hasanbey izolatı ve Zerdali hidrolizatı ise en düşük aktiviteyi göstermiştir. Antioksidan aktivite açısından Hasanbey izolatı ve hidrolizatı en yüksek, Kabaaşı izolat ve hidrolizatı en düşük aktiviteyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the bioactivity of the seed proteins from different apricot varieties namely Hacıhaliloğlu, Hasanbey, Kabaaşı and Zerdali. Bioactivities of isolates obtained by precipitation at isoelectric point of seeds and hydrolysates obtained by enzymatic hydrolsis method were examined. Hydrolysis was performed using alcalase. The study includes soxhlet extraction, content of amygdalin, protein, total free amino acid determination, antioxidant and ACE inhibitory activity and SDS-PAGE analysis. In terms of ACE inhibitory activity Kabaaşı isolate and hydrolysate showed the highest activity, Hasanbey isolate and the hydrolysate of Zerdali showed the lowest activity. The highest antioxidant activity was found in isolate and hydrolysate prepared from Hasanbey. Kabaaşı isolate and hydrolysate showed the lowest antioxidant activity.