Tuvalet eğitim yaşı, işeme pozisyonu ve tuvalet tipi tercihinin mesane disfonksiyonu gelişimine etkisinin değerlendirilmesi
The effects of toilet training age, voiding position and toilet type preference on the bladder dysfunction development
  1. Tez No: 624921
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞRI ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOYUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mesane disfonksiyonu, çocukluk çağında sık karşılaşılan işeme problemlerinden biridir. Fonksiyonel sebepler anatomik, nörolojik ve diğer sebeplere göre daha sık görülmektedir. Yapılan çalışmalarda genetik, somatik, psikososyal ve çevresel faktörler gibi birçok etkenin fonksiyonel işeme disfonksiyonu etyopatogenezinde rolü olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda tuvalet eğitim yaşı, işeme pozisyonu ve tuvalet tipi tercihinin mesane disfonksiyonu gelişimine etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Bu amaçla 5-18 yaş arası mesane disfonksiyonu tanılı 150 çocuk ile işeme eğitimini tamamlamış, alt üriner sistem semptomları olmayan, sağlıklı 300 çocuk çalışmaya dâhil edildi. Hasta grubunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Anatomik veya nörolojik bir sorunu olanlar ile eksik verisi olanlar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya dâhil edilen hasta grubunun yaş ortalaması 96,7 ± 30,5 ay olup kontrol grubu yaş ortalaması 110,7 ± 37,5 ay olarak hesaplandı. Kontrol grubunun cinsiyet dağılımı homojen iken (%51 kız, %49 erkek), hasta grubunun %64'ünü kızlar oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Bladder dysfunction is one of the most common voiding problems in childhood. Functional causes are more frequent than anatomical, neurological and other causes. Somatic, psychosocial and environmental factors have been shown to play a role in the etiopathogenesis of functional voiding dysfunction in various studies. In the present study, we aimed to investigate whether the age of toilet training, voiding position and toilet type preference have an effect on the development of bladder dysfunction. Accordingly, 150 children with a diagnosis of bladder dysfunction, and 300 healthy children aged between 5 and 18 years of age without symptoms of lower urinary tract were included in the study. The data of the patient group were evaluated retrospectively. Patients with anatomical or neurological problems and those with incomplete data were excluded from the study. The mean ages of the patient group and the control group were 96.7 ± 30.5 months and 110.7 ± 37.5 months, respectively. The gender distribution of the control group was homogeneous (51% female, 49% male); however, 64% of the patients were female.