Milletlerarası satımlara uygulanacak hukuk hakkında 1986 La Haye Sözleşmesi
The 1986 Hague Convention on the law applicable to the international sale of goods
- Tez No: 62494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET“ Doktora tezinin konusu milletlerarası satım akitlerine uygulanacak hukuka dair 1986 La Haye Sözleşmesidir.Taşınır malların satımı milletlerarası ticarette en önemli işlemdir. Çalışma iki ana bölümden oluşmuştur.ilk bölüm genel olarak satım akitlerine uygulanacak hukukla ilgilidir. Bu bölümde önce milletlerarası akit hukukuna hakim olan ilkeler ve akitlere uygulanacak hukuku tayin ederken kullanılan metotlar ele alınmıştır. Bu bölümde ikinci olarak Türk ve Sovyet milletlerarası özel hukukunda akitlere uygulanacak hukuk incelenmiştir. Tezin İkinci kısmı 1986 La Haye Satım Sözleşmesini ele almaktadır. Milletlerarası ticarette satım akitleri esas ağırlığı oluşturduğu için, kanunlar ihtilafının modern döneminin başlangıcından beri milletlerarası kuruluşların ilgisini çekmiştir. Milletlerarası yeknesaklaştırma çabalan La Haye'de daha 1928 yılında başlamıştır. Bu milletlerarası sözleşmelerden bazıları satıma ilişkin kanunlar ihtilafı kurallarını yeknesaklaştırmayı amaçlamıştır. Sözleşmelerin en önemlisi ve en son akdedileni 1986 La Haye Sözleşmesidir. 1986 La Haye Sözleşmesi, 1955 La Haye Sözleşmesinin yerini almakta ve faklı devletlerde iş yerine sahip taraflar arasındaki veya kanunlar ihtilafını içeren diğer bütün durumlardaki satım akitlerine sözleşmenin uygulanacağına dair temel kuralı getirmektedir! Yani La Haye Sözleşmesi, 7'nci madesinde, satım akitlerine uygulanacak hukuku seçme hususunda taraflara sınırsız bir serbesti tanımaktadır. Taraflar uygulanacak hukuku seçmedikleri takdirde satım akdi satıcının hukukuna tabi kılınmıştır (m.8/l). Satıcının hukukunun uygulanması ”karakteristik edim“ kavramından destek almıştır.Satıcının hukukuna ilişkin bu genel kurala bazı istisnalar getirilmiştir (m.8 (il)-(V) ve 9). M.8/II uyarınca alıcının hukuku uygulanır. M.8 (III), aynı maddenin l. ve II. fıkralarında belirtilen hukuka göre başka bir I2Ihukukun uygulanmasını belirli bir esneklik ölçüsünde kabul etmektedir, i.fıkra hükmü ”en uygun hukuk“ yaklaşımını benimsemiştir.S'nci madde sözleşmede büyük tartışmalara neden olmuştur. Bu tartışma, öncelikle alıcının hukuku ile satıcının hukuku arasında bir denge kurulmasına ve bu kuralların uygulanmasında hakime bırakılan esneklik derecesi konusundadır. Doktora tezi, çalışmamızda ulaştığımız en önemli sonuçlan tespit ettiğimiz ”sonuç" kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SU^ÎMARY The subjecî-matter of îhis doctoral thesis is the 1986 Hague Convention on the Law Appiicable to fhe Internationai Sale of Goods. The sale of fangible movables is the mosf important transaction in intemational trade. This work is divided into two main chapters. The first chapter deals with the law applicable to sales contracts in general, in this chapter, firstly, principles of intemational contract iaw and methods used in determining to the law applicable to contracts are considered. Secondly, in the first chapter the law applicable to sales contract in Turkish Private intemational law and Soviet law have been analyzed. The second chapter of this thesis deaîs with the 1986 Hague Sales Convention. As the sale of goods is the main transaction in intemational trade, it has attracted considerable atîention from intemational Organizations since the earîiest days of the modern period of îhe conflict of laws.Efforts at intemational unifıcation began at the Hague as early as 1928. Some of these inîernational Conventions aimed at the unification of choice of îaw rules on sale contracts.The last and mosî importanî öne of the conventions is the 1986 Hague Convention. 1986 Hague Convention has inîended to replace the Hague Sale Convention of 1955 and enshrines the basic principle îhat îhe convention determines the law applicable to contracts of sale of goods between parties having their piaces of business in different states and in ali oîher cases involving a choice of law. The new Hague Convention in Art.7 allows the parties unrestricted freedom in selecting îhe law applicable îo the sale contracî. Where îhe parties have noî selecîed the applicable law,îhe contract of sale is governed by the law of the seller (Art. 8/I). Application of the the law of the seller gains additional support from the concept of“characîerisîic perîorrnance”. There are certain exceptions (Arîs. 8 (I)-(V) and 9) to general rule which is the law of the seller. The 123buyer's law applies under Art. 8 (II). Art 8 (111) allows a small measure of flexibility to apply another law other than that to which paragraphs (I) and (II) would lead. Paragraph (3) preserves a vestige of proper law approach. Art.8 provoked the greatest contraversy in the convention. This was focused on the balance between the law of seller and the law of the buyer, and secondly on the degree of flexiblity to be left to the judge in the application of the rules. This doctoral thesis has been completed by a“conclusions”part in which we have pointed out the most important conclusions we reached through study. 124