Yasama dokunulmazlığı
Legislative immunization
  1. Tez No: 117871
  2. Yazar: ÖMER KESKİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 1982 Anayasasının yasama dokunulmazlığı başlıklı 83. maddesinde hem yasama dokunulmazlığı ile ilgili hükümlerin hem de yasama sorumsuzluğu ile ilgili hükümlerin bulunması Anayasa Hukuku tekniği açısından bir çelişki oluşturmaktadır. Kaldı ki alternatif Anayasa metni önerilerinde de doktrininde de yasama dokunulmazlığı ile yasama sorumsuzluğunun ayrı ayrı maddelerde düzenlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Milletvekillerinin milletvekillikleri süresince tutulamayacağı, sorguya çekilemeyeceği, tutuklanamayacağı ve yargı lanamayacağı, 1982 Anayasasının 83. maddesinin 2. fıkrasında ifade edilmiştir. Belirtmek gerekir ki, Anayasada sayılan bu kovuşturma tedbirleri dışında kalan, örneğin hazırlık tahkikatı, dava açma gibi işlemlerin milletvekilleri için de yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca özel hukuk muamelelerinden doğan sorumluluklar için milletvekilleri yasama dokunulmazlığından yararlanamaz. Çünkü yasama dokunulmazlığının amacı olan temsilcilik görevinin aksatılmadan yerine getirilmesine sadece ceza hukuku kovuşturma tedbirleri engeldir. Yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararı aslında Anayasa Mahkemesinin denetleyemeyeceği parlamento kararı niteliğinde bir işlem olmasına rağmen söz konusu bu kararın öneminden dolayı Anayasa Mahkemesince şekil ve esas bakımından denetlenmesi yasa koyucu tarafından sağlanmıştır. Yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararı milletvekilliğini sona erdirmez. Milletvekilleri ancak, dokunulmazlığın kaldırılması kararında belirtilen suçlardan dolayı yargılanabilirler. Yargılama sonucu beraat kararı çıkarsa başkaca bir işleme gerek kalmaksızın ilgili milletvekili dokunulmazlığını tekrar kazanmış olur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 1982 constitution the article 83 titled legislative immunity regulates the rules about both legislative immunity and legislative irresponsibility, however this represents a contradiction in terms of legal technics. Moreover, both the doctrine and alternative constitutional texts underline the fact that legislative immunity and legislative irresponsibility should be regulated in separate articles. The second paragraph of the article 83 rules that the member of Grand National Assembly cannot be arrested, questioned or judged during time of being a representative. Yet it should be emphasized that these constitutional limitations do not prevent some actions against representatives such as primary investigations bring a suit of law. In addition, legislative immunity does not give the representatives the advantage of being immune from the responsibility stemmed from the private law. Because, it is only the criminal law investigation that prevents the aim of legislative immunity which guarantees the use of representative rights. However the decision on the abolition of legislative immunity in a parliamentary act which is out of the jurisdiction of Constitutional Court, as such decision is very crucial the legislative has included this decision in terms of term and essence into the Constitutional Court's regulation. The decision of abolition of legal immunity does not put on end to the being a representative. Representative can only be judged for the crimes expressed in the decree abolition of the immunity. If the representative is found innocent at the end of judgment the representative accomplishes again legislative immunity without needing any further procedures. TjC- YÜKSDtÖÖUCTBI KURUM* ookCmantasyon merkizi