Şanlıurfa ilinde antepfıstığı (pistacia vera L.) ağaçlarında viroid enfeksiyonlarının belirlenmesi
Determination of viroid infections on pistachio (pistacia vera L.) trees in Sanliurfa province
- Tez No: 624949
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Şanlıurfa ili tarımında önemli bir payı olan Antepfıstığı ağaçlarında viroid hastalığının varlığını ve etmenlerinin karakterizasyonunu belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Şerbetçi otu cücelik viroidi (HSVd) birçok odunsu bitkileri infekte etmektedir. Suyrveyler sırasında bodurluk, dallarda ve gövdelerde şişmeler, yaprak epinastisi, nekroz, rozetleşme ve küçük yaprak gibi viroidlerin neden olduğu simptomlara benzer belirti gösteren ağaçlardan 47 örnek alınmıştır. HSVd' nin saptanmasında RT-PZR (Reverse Transcriptase - Polimeraz Zincir Reaksiyonu) yöntemi kullanılmıştır. RT-PZR viroid etmenlerin teşhisinde kullanılan en hassas ve etkili bir yöntemdir. Araştırmada viroid ile infekteli olduğu şüphelenilen örneklerden viroid etmeni saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine presence and characterization of factors for viroid disease of Sanliurfa pistachios. Hop stunt viroid (HSVd) infects many woody species. We collected 47 samples from pistachio trees showing common viroid symptoms were noticed as such dwarfing, swells on stem and branches, leaf dropping, leaf necrosis, leaf curling, rosette, and petiole necrosis during surveys. RT-PCR have been used for determination of HSVd. RT-PCR (Reverse Transcriptase – Polymerase Chain Reaction) is the most used sensitive and effective method for identification of viroid agents. In this study, viroid agent was not detected from the suspected cases of viroid infections in Sanliurfa province Pistachio trees.