Gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss walbaum, 1972) yumurtalarının dezenfeksiyonunda bazı kimyasal maddelerin kullanımı
Use of some chemical substances in disinfection of the rainbow trout (oncorhynchus mykiss walbaum, 1972) eggs
  1. Tez No: 624950
  2. Yazar: EKREM ABDULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, bazı kimyasal maddelerin farklı konsantrasyonlarda kullanılmasının gökkuşağı alabalığı yumurtalarının gözlenme ve yumurtadan çıkma üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan 6 grupta yürütülen çalışmada, kontrol, kloramin-T, formalin, hidrojen peroksit, potasyum permanganat ve tuz olmak üzere toplam 18 yumurta grubunda denemeler yürütülmüştür. Gözlenme aşamasına kadar sayısal olarak en iyi yaşama oranı 10 ppm hidrojen peroksit grubunda bulunurken, istatistiki olarak kontrol ve tuz gruplarının dışındaki gruplarla benzer bulunmuştur. Gözlenme aşamasından açılma aşamasına kadar yapılan denemelerde de en iyi grup yine 10 ppm hidrojen peroksit grubu başarılı bulunmasına karşın, tuz ve kontrol grupları hariç diğer gruplarla istatistiki olarak benzer bulunmuştur. Çalışmanın sonunda, gözlenme evresine kadar yumurta yaşama oranı için en etkili kimyasal maddelerin 10 ppm potasyum permanganat konsantrasyonu (%92) ve 75 ppm formalin konsantrasyonu (%91,2) olduğu belirlenmiştir. Gözlenme evresinden yavruların çıkması aşamasına kadar, 10 ppm potasyum permanganat (%91), 75 ppm formaldehit (%89,2), 30 ppm kloramin-T (%87,7) ve 75 ppm hidrojen peroksit (%87,3) yaşama oranları başarılı bulunmuştur. Bu sonuçlar 10 ppm potasyum permanganat, 75 ppm formaldehit, 30 ppm kloramin-T ve 75 ppm hidrojen peroksit kullanımının gökkuşağı alabalığı yumurtalarının kuluçkalanmasında başarılı olacağı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, tuz kullanımının etkisinin nispeten faydası olsa da yumurta kayıpların belirtilen kimyasallardan daha yüksek olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine of the effects of using different concentrations of some chemical substances upon eyed and hatching of rainbow trout eggs. In the study, which was conducted in 6 groups, experiments were carried out in 18 egg groups including control, chloramine-T, formalin, hydrogen peroxide, potassium permanganate and salt. While the best survival rate was observed in the 10 ppm hydrogen peroxide group until the eyed stage, it was statistically similar to the groups other than the control and salt groups. Although the best group of 10 ppm hydrogen peroxide group was found to be successful in the experiments from eyed egg stage to opening stage, it was found to be statistically similar to other groups except salt and control groups. At the end of the study, it was determined that the most effective chemicals for egg survival up to the eyed egg stage were 10 ppm potassium permanganate concentration (92%) and 75 ppm formalin concentration (91.2%). The 10 ppm potassium permanganate (91%), 75 ppm formaldehyde (89.2%), 30 ppm chloramine-T (87.7%) and 75 ppm hydrogen peroxide (87.3%) were successful from the eyed egg stage to the hatching stage. These results were concluded that the use of 10 ppm potassium permanganate, 75 ppm formaldehyde, 30 ppm chloramine-T and 75 ppm hydrogen peroxide would be successful in incubation of rainbow trout eggs. However, although the effect of salt use is relatively beneficial, it has been determined that egg losses will be higher than the specified chemicals.