Computational screening of natural proteins for morita-baylis-hillman activity
Morita-baylis-hillman aktivitesi için proteinlerin hesapsal taranması
  1. Tez No: 624961
  2. Yazar: BELKIS AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÇELEBİ ÖLÇÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Morita-Baylis-Hillman (MBH) reaksiyonu α,β-doymamış karbonil bileşeni ve bir aldehit, aktive edilmiş keton ya da diğer karbon elektrofilleriyle bir nükleofilik katalist varlığında meydana gelen çok yönlü bir C-C bağlanma reaksiyonudur. MBH ürünleri geniş çeşitlilikte biyolojik aktivite gösteren yoğun biçimde fonksiyonel hale getirilmiş moleküllerdir. Ancak, en etkili organokatalistlerin bile kullanımında reaksiyon hızı, ilaç kullanımına ait bir hammaddenin üretimi söz konusu olduğunda oldukça yavaştır. Bu projenin amacı, MBH reaksiyonunu katalize eden, üç boyutlu dizilimlerinde gerekli katalitik mekanizmayı barındıran doğal proteinleri hesapsal olarak araştırmaktır. Çeşitli katalitik atom haritalarını (KAM) oluşturmak için iki ana teozim modeli şablon olarak kullanıldı ve daha sonra bunlar protein data bankasını taramak için kullanıldı. En fazla katalitik potansiyel gösteren protein eşleşmeleri (2BDB, 2NW6, 1FFE), moleküler dinamik simülasyonlarında (MD) kullanıldı ve katalitik kontaktlar dinamik çözeltili bir ortamda değerlendirildi. MD simülasyonları, 2BDB'nin potansiyel olarak aktif bölge yeniden tasarlamasıyla hızı arttırılabilecek MBH substratlarına yönelik katalitik aktivite sahibi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Morita-Baylis-Hillman (MBH) reaction is a versatile C-C coupling reaction between an α,β- unsaturated carbonyl compound and an aldehyde, activated ketone or other carbon electrophiles in the presence of a nucleophilic catalyst. MBH adducts are densely functionalized molecules displaying wide range of biological activities. However, even in the presence of the most efficient organocatalysts, reaction rate is exceedingly slow for substrates of pharmaceutical interest. The aim of this project is to computationally explore natural proteins that contain the required catalytic machinery in the optimal three-dimensional arrangement to catalyze the MBH reaction. Two main theozyme models were used as templates to construct various catalytic atom maps (CAMs) which were later used to screen the protein databank. Promising matches (2BDB, 2NW6, 1FFE) were subjected to molecular dynamics (MD) simulations and the catalytic contacts were evaluated in a dynamic solvated environment. MD simulations showed that 2BDB could potentially show promiscuous activity for the MBH substrates that can be enhanced using active site redesign in a further study.