Deneysel nonalkolik steatohepatit modelinde kolsişinin karaciğer üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of colchicine effects on liver in experimental nonalcoholic steatohepatitis model
  1. Tez No: 625000
  2. Yazar: FATMA F.MOHAMED AMRAJE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Metabolik bir karaciğer hastalığı olan alkolik olmayan steatohepatis (NASH), yavaş yavaş fibrozis veya siroz hatta hepatoselüler karsinomaya kadar ilerleyebilir. NASH'ın ilerleyen prevelansı ve etkin olmayan tedaviler farklı terapötik yaklaşımlara yöneltmiştir. Kolşisin antiinflamatuar, antifibrotik ve antioksidan bir ilaç olarak bilinir. Amacımız Kolşisinin aşırı fruktoz tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan deneysel NASH modelindeki etkilerini araştırmaktır. 12 hafta boyunca sıçanlara yüksek fruktoz diyeti uygulandı. 28 adet yetişkin dişi Sprague Dawley türü sıçanlar (150-22 gr) 4 gruba ayrıldı. Grup 1: (n=7) Kontrol grubu, Grup 2: (n=7) NASH Grubu, Grup 3: (n=7) NASH+Kolşisin Grubu, Grup 4: (n=7) Kolşisin Grubu olarak ayarlandı. Vücut ağırlıkları, karaciğer ağırlıkları, kan glukoz seviyeleri, karaciğer enzimleri, ve oksidatif stres (MDA) seviyeleri ölçüldü. Karaciğer kesitleri histopatolojik değerlendirmeler için alındı. Çalışmanın sonunda, NASH grubunda karaciğer histopatolojisinde steatozis, inflamatuar hücre infiltrasyonu ve fibrotik değişiklikler gözlendi. Kolşisin ile tedavi sonrasında inflamatuar ve fibrotik değişiklikleri iyileştirici etkileri olabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic steatohepatitis(NASH) is a metabolic disorder of the liver, may gradually progress into fibrosis or cirrhosis and even hepatocellular carcinoma. The rising prevalence of NASH and the lack of efficient treatments have led to the exploration of different theraputic approaches. Colchicine is known as an anti-inflammatory, anti-fibrotic and antioxidant drug. Our aim is to investigate the effects of Colchicine on experimental NASH model with overconsumption of fructose. Rats recieved fructose enriched diet for 12 weeks. 28 adult femal Sprague dawley rats (150-200g) were divided into 4 groups. Group 1: (n=7) Control Group ,Group 2: (n=7) NASH Group, Group 3: (n=7) NASH+Colchicine Group, Group 4: (n=7) Colchicine Group. Body weight, liver weight, blood glucose levels, liver enzymes, oxidative stress (MDA) levels were measured. Liver sections were taken for histopathological examinations. At the end of the study, liver histopathology in NASH group showed changes which includes steatosis, inflammatory cell infiltration, and fibrotic changes. The inflammation and the fibrotic changes have improved After treatment with Colchicine.