Zeytin üretiminde mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi, enerji ve maliyet analizi: Mersin ili örneği
Determination of mechanization level in olive production, energy and cost analysis: Mersin province
  1. Tez No: 625001
  2. Yazar: ŞAKİR GÜCEYÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Mersin yöresi Zeytin üretiminde enerji ve maliyet analizleri üzerine araştırma yapılarak, üretimdeki girdilerin birim üretim alanı başına düşen enerji karşılıkları, elde edilen ürünün enerji verimi ve toplam maliyet ve kazanç değerleri hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler 60 farklı Zeytin üretimi yapan işletmeden, anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırma 'da Zeytin üretiminde doğrudan ve dolaylı enerji kullanım miktarları ve toplam enerji tüketimindeki payları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Zeytin üretiminde toplam enerji tüketimi 21807,56 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Enerji tüketiminin en fazla olduğu girdinin 7461,30 MJ/ha değeri ile gübrelemeye ait olduğu belirlenmiştir. Enerji tüketim değeri olarak ikinci sırada yakıt(dizel) 3668,34 MJ/ha, üçüncü sırada hayvan gübresi enerjisi 3348,81 MJ/ha olduğu hesaplanmıştır. Enerji oranı, net enerji verimi, özgül enerji ve enerji üretkenliği değerleri sırasıyla 3,10, 45780,48 MJ/ha, 3,81 MJ/kg ve 0,26 kg/MJ olarak belirlenmiştir. Mekanizasyon düzeyi göstergeleri sırasıyla kw/ha 5,60, alet-makine/traktör 2,55 ve ha/traktör 4,33 olarak hesaplanmıştır. Maliyet (gider) analizi sonucu; kâr değerinin 20689,55 TL/ha olarak gerçekleştiği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determine energy consumption of input and output used in Olive production and making a cost analysis in Mersin region. The data were collected from 60 olive farms by using a face to face questionnaire method. The results of research showed that the energy consumption for chemical fertilizers was 1665 MJ/ha. According to the results of the research, Olive / Total energy consumption was calculated as 21807,56 MJ / ha. This is because the input with the highest energy consumption belongs to fertilization with a value of 7461,30 MJ / ha. In terms of energy consumption, fuel (diesel) 3668.34 MJ / ha was in the second rank, and animal manure energy in the third rank was calculated as 3348,81 MJ / ha. It is used as 3,10, 45780,48 MJ / ha, 3,81 MJ / kg and 0,26 kg / MJ. Mechanization level indicators are calculated as kw / ha 5,60, tool-machine / tractor 2,55 and ha / tractor 4,33. Cost (expense) analysis result; it is calculated that the profit value is realized as 20689,55 TL / ha.