5 eksen 3 boyutlu yazıcı tasarımı ve uygulaması
5 axis 3d design and application
- Tez No: 625009
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇETİNKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, 5 eksen 3B yazıcının tasarımı ve prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Prototip üretilen 3B yazıcıda geleneksel Kartezyen tip hareket eksenleri (X, Y ve Z) ile yazıcı tablasının dönüş hareketini sağlayan (A ve C) eksenler ilave edilerek 5 eksenli 3B yazıcı elde edilmiştir. 5 eksen hareketleri için Arduino Atmega2560 işlemci kullanılarak X, Y ve Z eksen motorlarının, destek gereken yerlerde ise Arduino Nano işlemci kullanılarak A ve C eksen motorlarının kontrolü sağlanmıştır. Arduino Nano işlemci için C++ dilinde yazılan kodlar ile yazdırma işlemi sırasında bilgisayar ve Arduino Atmega2560 işlemci arasında iletişim kurulması sağlanmıştır. İşlemciler arası geçiş ise Python dilinde yazılan kod ile gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, 5 eksen 3B yazıcı ile başarılı yazdırma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Geleneksel 3B yazıcı ile kıyaslandığında, destek malzemesinin 5 eksen 3B yazıcıda kullanılmamasından dolayı zamandan tasarruf ve daha az hasarlı bölgelere sahip ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 5-axis 3D printer was obtained by adding Cartesian-type motion axis (X, Y and Z) and axes that provide the rotational movement of the printer table (A and C). Arduino atmega2560 controlled the movement of the three main axises (X, Y, and Z), and the Arduino Nano controlled the rotation axises of the printer table (A and C). The data connection between the computer and A/C axises for the Arduino Nano, the codes are written in C++ software were used during the printing process. The transition between microprocessors was achieved using written codes in Python software. As a result, the successful printing experiments were achieved in 5 axis 3D printer. When the prototype printer compared with the traditional printer, it is seen that the time-saving of the printing process and less damaged areas on the surface were obtained because the support material is not used in 5 axis 3D printer.