Üriner sistemde b-mod USG, renkli doppler USG ve advanced dynamic flow doppler usg tekniklerinin taşların saptanmasında sensitivite ve spesifitelerinin karşılaştırılması
Comparison of the sensitivity and specivities of the b-mod usg, color doppler USG and advanced dynamic flow USG technics for detection of the urinary calculi
- Tez No: 625030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARTÜR SALMASLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
AMAÇ Ürolitiazis toplumda prevalansı yüksek önemli bir halk sağlığı problemi olup taşların saptanmasındaaltın standart olarak kullanılan kontrastsız Bilgisayarlı Tomografi tetkiklericiddi miktarda radyasyon yükü ve maliyet artışı oluşturmaktadır.Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle taşların saptanmasında bilgisayarlı tomografiye alternatif radyasyon içermeyen yeni yöntemler ortaya çıkmaktadır.Advanced Dynamic Flow Doppler ise son yıllarda ortaya çıkan ve prenatal ultrasonografide kullanılanbir Doppler tekniğidir.Araştırmamızda Advanced Dynamic Flowtekniğinin taşların saptanmasındakonvansiyonel B-mod verenkli Dopplere üstünlüğünün olup olmadığını ortaya koymaya çalıştık. GEREÇ-YÖNTEM 07-08-2017 ve 26-11-2017 tarihleri arasında üroloji kliniğine herhangi bir sebeple başvuran ve çekilen kontrastsız BT'de kalkül saptanan 32 hastaya tarafımızca üriner sistem ultrasonografisi yapıldı. Kolik ağrı nedeniyle başvurup BT incelemeden sonra 3 gün içerisinde USG yapılan ve kolik ağrıyla başvurmadığı halde insidental kalkül saptanan ve BT çekimi sonrası 10 gün içerisinde USG yapılan 18 yaşından büyük hastalar çalışmaya dahil edildi.Ultrasonografi yapan hekimin kontrastsız BT incelemesi hakkında bilgisi yoktu, fakat çekimler sadece taşı olan hastalara yapıldığından her hastada taş olduğunu biliyordu. Her iki böreğe önce gri skalada bakıldı, ardından renkli Doppler ve ADF Doppler teknikleri ile böbrekler tarandı. Hastaların isim ve soyisimleri, yaşları, işlemin tarihi, taşların lokalizasyonları, taşların en uzun aksta tek planda boyutları, color Dopplerde ve ADF Dopplerde twinkling artefaktı verip vermediği, gri skalada gözüküp gözükmediği kaydedildi.Görüntüler PACS sistemine göderildi. SONUÇ Ultrasonografi taşları saptamada kolay ulaşılabilen, iyonizan radyasyon içermeyen ve hastaya herhangi bir zararı olmayan tanı yöntemi olup renkli Doppler ile birlikte kullanıldığında oldukça yüksek güvenirliğe sahiptir.5mm'den küçük taşlarda ise ADF ile birlikte kullanılması faydalı olabilir.ADF'deki artefaktların renkli Dopplere göre daha kolay ve çoğunlukla daha uzun görünmesi kullanıcının taşı daha kolay saptamasını sağlayabilen özellikleri arasındadır.Üreteral taşların saptanması ise bazen problemli olabilir.Üreteral kalkül şüphesi olan hastalarda USG ile saptanamadığında BT tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
COMPARİSON OF THE SENSİTİVİTY AND SPESİVİTİES OF THE B-MOD USG, COLOR DOPPLER USG AND ADVANCED DYNAMİC FLOW USG TECHNİCS FOR DETECTİON OF THE URİNARY CALCULİ OBJECTİVE:Urolitiasis is prevalent in general population and a very important puplic health issue.Computed tomography technics employ high dose radiation and cause economic burden.Nowadays new technics evolve to detect renal calcules.Advanced dynamic flow is a new technic which is used in prenatal ultrasound.We investigated if Advanced dynamic flow is superior to B-mod and color doppler USG technics. METHOD:We investigated 32 patients who apply to urology clinic for any complaints and whose CT showed urinary calculi.We included patients who had colic pain and whose USG performed within 3 days of CT examination.We also included incidentally detected urinary calculi whose USG examination performed within 10 days of CT examination.Doctor who performed USG didnt see CT examination but knew that all patients has urinary calculi.Both kidneys were examined first with B-mode technic then with color doppler and Advanced dynamic flow technics.Patients names, ages twinkling artifacts, single axis diameter of the calcules were recorded. CONCLUSİON:Ultrasonography is an easyly accesible method and includes no x-ray radiation.USG is reliable when used with color doppler USG for detection of calculi.Advanced dynamic flow may be useful when calculi are smaller than 5mm.Artifacts are easily detectible with Advanced dynamic flow technic thus twinkling detection is easy.Ureteral stone detection may be problematic with USG, CT is indicated with this cases.