Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının bölgesel belirleyicileri üzerine ekonometrik analiz
Econometric analysis on women's regional determinants of labor force participation rate in Turkey
- Tez No: 625031
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Çalışmamızda 2016 yılında Türkiye'de kadınların iş gücüne katılımının belirleyicilerinin bölgesel düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı, eğer farklılaşıyorsa farklılığı oluşturan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kadın istihdamının önemi üzerinde durulmuş, ekonomik büyüme ve ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri literatürden de destek alınarak tartışılmıştır. Türkiye'de ve dünyada kadın istihdamının görünümü anlatılmıştır. Öncelikle dünyada kadın istihdamının seyri ve eğilimleri örnek ülkeler üzerinden anlatılmıştır. Daha sonra ise Türkiye'de kadın istihdamının seyri, eğilimleri, Türkiye'de kadın iş gücünün özellikleri güncel tablolar ve istatistiki verilerle desteklenerek anlatılmıştır. Sonrasında Türkiye'de kadın iş gücüne katılma oranının düşük olma sebepleri tartışılmıştır. İkinci bölümde kadın istihdamı sorunları tartışılmıştır. Kadınların gerek çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar gerekse çalış(a)mama durumları ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Kadınların iş gücüne katılımının belirleyicisi olan faktörler sınıflandırılarak literatür desteği ile anlatılmıştır. Son bölüm olan analiz kısmında ise değişkenler gruplandırılmış ve değişkenlerin özelliklerine göre bu değişken grupları ayrı ayrı ekonometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonrasında bulgular yorumlanmış ve öneriler kısmı ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine whether the determinants of women's participation in the labour force in Turkey in 2016 differ at the regional level and the factors that make up the difference. Our work consists of three parts. The first section focuses on the importance of women's employment and its effects on economic growth and economic development are discussed with support from the literature. The view of women's employment in Turkey and in the world has been described. The course and trends of women's employment in the world are explained through sample countries. Later, the course of women's employment in Turkey, trends and characteristics of women's labour force in Turkey were supported by updated tables and statistical data. Afterwards, the reasons for the low participation rate of women in the labour force in Turkey were discussed. In the second section, the problems of women's employment are discussed. Both the problems women face in their working life and their inability to work are discussed in detail. The factors that determine the participation of women in the labour force are classified and explained with the support of the literature. In the final part of the analysis, the variables were grouped and these groups of variables were analyzed separately by econometric methods according to the properties of the variables. The findings were then interpreted and the study was concluded with the recommendations section.