Gingival kenar lokasyonunun indirekt kompozit rezin restorasyon ve direkt bulk-fill kompozit rezin restorasyon uygulamalarında mikrosızıntıya etkisi
The effect of gingival marginal location on microleakage in indirect composite resin and direct bulk-fill composite resin restoration applications
- Tez No: 625036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KANIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Gingival kenar lokasyonunun sonik aktivasyonlu bulk-fill kompozit rezin ve güçlendirilmiş mikrofil partiküllü indirekt kompozit rezinin üretici firmaya ait universal adeziv sistem ile kullanıldığında restorasyonlardaki mikrosızıntıya etkisinin incelenmesidir. Yöntem: 30 adet büyük azı dişi geleneksel preperasyon yöntemi kullanılarak her bir grup 10'ar dişten oluşacak şekilde rastgele 3 gruba ayrıldı. Ayrıca herbir grup da mine-sement sınırının 1 mm üzerinde ve 1 mm altında olmak üzere iki alt gruba ayrıldı ve toplam 6 grup oluşturuldu (n=10). Çalışmamızda Sonicfill2 (Kerr), Tescera ATL (Bisco) ve kontrol grubu olarak Herculite XRV Ultra (Kerr) kullanıldı. Mine-sement sınırının 1 mm üzerinde ve 1 mm altında oluşturulan sınıf II preperasyonlarda basamaklar, 2 mm aksiyal derinlikte ve bukkolingual mesafenin genişliğinin 1/3 orta kısmında oluşturuldu. Gingival kenarlar mezyal basamakta mine sement birleşiminin 1 mm gingivalinde, distal basamakta ise 1 mm koronalinde oluşturuldu. Her bir gruptaki kompozit rezin kendine ait universal adeziv rezinle (OptiBond XTR, Kerr; All Bond Universal, Bisco) birlikte firmaların talimatlarına göre aynı klinisyen tarafından otomatriks sistemi (Kerr) kullanılarak uygulandı. İndirekt kompozit rezin grubunda restorasyonlar dual-cure rezin siman (Biscem, Bisco) ile simante edildi. Hazırlanan tüm örnekler ısıl döngü cihazında 30 sn soğuk (5 ºC ± 2 ºC) ve 30 sn sıcak su (55 ºC ± 2 ºC) haznesinde ve 5 sn su haznesi dışında bekletildi. Örnekler 5000 döngü uygulanarak yaşlandırıldı. Tüm diş yüzeyleri restorasyon kenarlarının 1 mm ötesinden geçecek şekilde iki kat tırnak cilasıyla kaplandıktan sonra %0.5'lik bazik fuksin boyasında 24 saat boyunca etüvde bekletildi ve stereomikroskopta incelenmek üzere hassas kesme cihazında mezyo-distal yönde orta hat boyunca kesit alındı. Stereomikroskopta ve Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) incelendi. Elde edilen verilerin analizinde Kruskal-Wallis H ve Wilcoxon Signed Rank testleri uygulandı (p0.05). Sonuç: Gingival kenar lokasyonunun indirekt kompozit rezin restorasyon ve direkt bulk-fill kompozit rezin restorasyon uygulamalarında mikrosızıntıya etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of gingival marginal location on cavities restorated with sonic activated bulk-fill composite resin and indirect composite resin which were used with the manufacturer's universal adhesive system. Materials and Method: Thirty molar teeth were randomly divided into three groups. In addition, each group was divided into two subgroups (1mm above and 1mm below the enamel-cement junction(CEJ)). In our study, Sonicfill2 (Kerr), Tescera ATL (Bisco) and Herculite XRV Ultra (Kerr) as control group were used. The steps that formed in 1 mm above and 1 mm below the CEJ at class II preparations were formed at an axial depth of 2 mm and 1/3 of the width of the buccolingual distance. Gingival margins were formed in 1 mm gingival of CEJ in the mesial step and 1 mm coronal of CEJ in the distal step. The composite resin in each group was applied with its universal adhesive resin (OptiBond XTR, Kerr; All Bond Universal, Bisco) by same clinician using the automatrix system (Kerr). Restorations in the indirect composite resin group were cemented with dual-cure resin cement (Biscem, Bisco). All samples were stored in a thermal cycling device for 30 seconds in a cold water reservoir (5 ºC ± 2 ºC) for 30 seconds in a hot water reservoir (55 ºC ± 2 ºC) then outside of the water reservoir for 5 seconds. This process was repeated 5000 times and samples were aged. All of the tooth surfaces were covered with two layers of nail polish to pass 1 mm beyond restorations edges, then were incubated in a %0.5 basic fucsin stain for 24 hours and were cutted mesio-distal midline for examination in the stereomicroscope. They were examined in SEM. Kruskal-Wallis H and Wilcoxon Signed Rank tests were applied in the analysis of the obtained data (p 0.05). Conclusion: The gingival marginal location of indirect composite resin and direct bulk-fill composite resin restoration were not affected by microleakage.