Abdürreşit İbrahim'in düşünce dünyası ve gelişimi
Abdürresit İbrahim's world of his thoughts and its development
  1. Tez No: 625042
  2. Yazar: NESLİHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Rusya Müslümanları, XVI. asırdan beri Hıristiyan-Müslüman faktörü gölgesinde, Rusya ile iç içe ve çekişmelerle örülü bir yaşam geçirmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen kültür ve siyaset alanında çok mühim tarihsel kırılmalar da yaşamışlardır. Anılan dönemim kendine özgü yapısı kadar, içlerinden çıkan aydınlar da, dikkatle incelenmesi gereken özelliklere sahiptir. Rusya Müslümanlarının var olma davası, hareketli ve reformist bir yapı içinde gerçekleşirken, Abdürreşit İbrahim, kalemi, uluslararası siyaseti ve aktivist yapısı ile diğerlerinden ayrılmıştır. Bu çalışmamızda, Abdürreşit İbrahim'i doğru kavrayabilmek için onun içinde yer aldığı tarihsel süreç hususiyetle verilmiş olup, kararlarının ardında yer alan nedenler izah edilmiştir. Abdürreşitİbrahim'in, yaşamı boyunca sadece inanmış olduğu davasının arkasında durmuş olması ve bu konudaki inancını yitirmemiş olması önemlidir. İnsanüstü olarak tabir edebileceğimiz bir gayretle, ömrünü Rusya Müslümanlarına, bağımsızlığa, eğitime ve toplumsal aydınlanmaya adayan Abdürreşit İbrahim, günümüzde de örnek gösterilebilecek kadar evrensel doğrulara haiz bir lider olarak anılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Muslims of Russia in XVI. Century, under the shadow of the Christian-Muslim factor, while melting in Russia, at the same time has lived a life of conflict. However, despite all these, they experienced significant historical milestones in the fields of culture and politics. The peculiar structure of that period, has features that need to be carefully examined such as the intellectuals coming out of them. While the cause of the existence of Russian Muslims was carried out in a moving and reformist structure, Abdurresit Ibrahim was naturally dissociated from the others with his writing skills, international politics knowledge and activist personality. In this study, in order to comprehend Abdurresit Ibrahim correctly, the historical process in which he took part is meticulously given, and the reasons behind his decisions are explained deeply. It is important that Abdürresit Ibrahim has always stood behind his trial, which he had believed throughout his life, and had never lost faith in this matter. Abdurresit Ibrahim, who superhumanly devoted his life to Russian Muslims, independence, education and social enlightenment, is known and memorialized as a leader with universal truths that can even be exemplified today.